• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

קיבל את חייו פעמיים: צנתור נדיר הציל מטופל ב"כרמל"

לאחר שחלה בקורונה, חובר לאקמו במשך שלושה חודשים והבריא, הופיע שוב המטופל ב"כרמל", הפעם עם חור ענק בליבו | תושיית הקרדיולוגים וסיוע של קולגות הצילו שוב את חייו

צוות המומחים במהלך הצנתור ב"כרמל". צילום: אלי דדון/ דוברות ביה"ח

חייו של תושב דליית אל כרמל, בן 43, ניצלו השבוע בבית החולים כרמל בחיפה בפעם השנייה. בפעם הראשונה ניצלו חייו לפני כשנתיים לאחר אשפוז ממושך של חצי שנה בטיפול נמרץ בעקבות מחלת קורונה. השבוע שוב קיבל את חייו במתנה והפעם בזכות צנתור נדיר.

יותר מחצי שנה ברציפות, כשהוא במצב קשה מורדם ומונשם, שכב תושב דליית אל כרמל ביחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי כרמל. המטופל, שחלה בקורונה בחודש ינואר 2021, חובר למשך שלושה חודשים למכונת אקמו. ביולי 2021, לאחר מאבק קשה בקורונה, הצליח להתאושש מהמחלה ומהחיבור הממושך למכונת האקמו וחזר לחיים.

לאחר תקופת התאוששות לא קלה של כשנתיים, לפני מספר שבועות הרגיש שוב המטופל עייפות וקוצר נשימה במאמץ והוא הגיע לבית החולים כרמל לביצוע בדיקות.

הקנולה כרסמה בווריד הנבוב העליון וגרמה לחור הענק

"בתחילה חשבנו על בעיה בשריר הלב כתוצאה מהקורונה", מספר פרופ' אבינעם שירן, מנהל המערך הקרדיולוגי ב"כרמל", "אבל לאחר ביצוע בדיקות מדוקדקות של הלב, כולל CT ו-MRI, ד"ר אלכס פוקס גילה את הבעיה האמיתית: חור ענק בקוטר של 11 מ"מ, במיקום נדיר ביותר ובעייתי, שנפער בין עורק הריאה הימני לווריד הנבוב העליון, המנקז את הדם מפלג הגוף העליון".

החור בעורק לפני הסגירה. צילום: אקו כרמל

ד"ר ארז שרוני, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה, מוסיף: "ההערכה שלנו היתה שככל הנראה הצנרת הגדולה של האקמו (קנולה), שהוחדרה לליבו של המטופל לאורך תקופה ארוכה במיוחד, היא זה שכרסמה בווריד הנבוב העליון וגרמה לחור הענק. למזלו הרב, החור נפער לכיוון העורק הריאתי, ולא החוצה לחלל בית החזה, דבר שעלול היה להביא למוות מהיר. זהו בהחלט מצב נדיר ביותר ולא מצאנו תיאור דומה לזה בספרות הרפואית העולמית".

כדי לקבל את ההחלטה לטיפול המיטבי עבור המטופל, נערך בבית החולים קונסיליום מקצועי שכלל את פרופ׳ רונן יפה, מנהל יחידת הצנתורים; ד"ר שרוני, מנהל המחלקה לניתוחי לב; ד"ר אריק עדן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי, פרופ' שירן, מנהל מערך הלב וד"ר בשיר כרכבי, מנהל יחידת האשפוז במחלקה הקרדיולוגית.

"האופציה הראשונה עליה חשבנו היתה לבצע את תיקון החור באמצעות ניתוח לב פתוח", מסביר ד"ר שרוני, "אבל מומחי הקרדיולוגיה שלנו חשבו שאולי ניתן לחסוך לחולה ניתוח לב ופתיחת בית חזה ולבצע את סגירת החור במיקומו הנדיר באמצעות צנתור לב, בפעולה פחות פולשנית".

"שיתוף פעולה שהוא דוגמה ומופת"

לדברי פרופ' יפה, "מדובר בצנתור ופעולה לא שגרתיים מהסוג שאינו מבוצע לרוב במבוגרים. לשם כך התייעצנו עם ד"ר רפי הירש, מנהל היחידה למומי לב מולדים במבוגרים, שהדפיס עבורנו במדפסת תלת מימד מודל של כלי הדם והחור שביניהם על בסיס ה-CT שביצענו".

בנוסף, לצורך הטיפול גייסו ב"כרמל" לעזרה את ד"ר אלחנן ברוקהיימר, מנהל יחידת הצנתורים בבית החולים שניידר, מומחה בתיקון מומי לב מולדים בילדים באמצעות צנתור.

שסתום AMPLATZER לפני ההשתלה. צילום: אלי דדון/ דוברות כרמל

בשעה 7 וחצי בבוקר הוכנס המטופל לחדר הצנתורים, ובמקביל הועמד בכוננות חדר ניתוח כגיבוי. ד״ר עדן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי, מי שמכיר היטב וליווה את המטופל לאורך כל הטיפול בקורונה, דאג להרדים אותו באופן אישי, וצוות המומחים, בסיוע צוות סיעודי מיומן וצוות טכנאים מקצועי, עמלו על ליבו של המטופל.

דרך צנתר במפשעה החדירו המצנתרים לליבו תיל מתכת גמיש שבקצהו הותקן שסתום מיוחד שתפקידו לסגור ולסתום את החור שנפער בכלי הדם הגדולים של הלב. השסתום, שנקרא AMPLATZER, בנוי בצורת שתי מטריות מקבילות העשויות ממתכת נייטינול ומצופות פוליאסטר. יתרונו של השסתום והמתכת המיוחדת היא באפשרות להתכווץ ולהיכנס לצנתר המוליך, ובעת השחרור בגוף החולה לחזור לצורתו המקורית ולבצע סגירה ואטימה טובה של החור.

מיקומו המדויק של השסתום בוצע בהנחיית שיקוף רנטגן ואקו תוך ושטי תלת מימדי. בתום שעתיים מורטות עצבים ולאחר עבודה מאומצת של כל הצוות הכריז ד"ר ברוקהיימר כי הצנתור עבר בהצלחה.

ד"ר עדן, פרופ' שירן, ד"ר ברוקהיימר ופרופ' יפה בתום הצנתור. צילום: אלי דדון/ דוברות כרמל

"יש כאן שת"פ מיוחד בין כל הגורמים והצוותים שהוא דוגמה ומופת", אמר בתום הצנתור ד"ר ברוקהיימר. "שיתוף הפעולה בין המחלקות השונות ובין בתי חולים כרמל, שניידר ובילינסון והמקצועיות והניסיון של כולם הם שהביאו להצלחת הצנתור".

נושאים קשורים:  בית החולים כררמל,  צנתור,  פרופ' אבינעם שירן,  ד"ר ארז שרוני,  פרופ' רונן יפה,  ד"ר אלחנן ברוקהיימר,  ד"ר רפי הירש,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
19.02.2024, 19:14

כול הכבוד. איכשהו נראה שבית החולים הזה מתנהג במקצוענות ,צניעות וקולגיליות שאין למצוא בהרבה בתי חולים.
שאפו

אנונימי/ת
20.02.2024, 21:08

תרגום נוראי. מקרה שכולו פדיחה. למה נקז? ולמה שם? ואיפה היה הסונר לפני?