• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

במרכז הרפואי לגליל בוצע ניתוח רובוטי מורכב להסרת גידול מהלבלב

האתגר שעמד בפני המנתחים: מיקומו הרגיש של גידול נדיר באורך 1.8 ס"מ בראש הלבלב, סמוך לכלי דם מורכבים ומסובכים

ד"ר אלי קקיאשוילי, מנהל מחלקת כירורגיה א', הוביל את הניתוח. צילום: תומס סולינסקי

במרכז הרפואי לגליל בוצע לאחרונה ניתוח רובוטי מורכב להסרת גידול נדיר בלבלב. במהלך הניתוח הוסר הגידול בשלמותו, ללא כל פגיעה בלבלב.

הניתוח בוצע בהובלתו של ד"ר אלי קקיאשוילי, מנהל מחלקת כירורגיה א', סיפר על הניתוח: "הגיעה אלינו מטופלת בשנות ה-70 לחייה שסבלה מהתעלפויות חוזרות ונשנות. מבירור שביצענו גילינו אצלה גידול נדיר בלבלב בשם אינסולינומה. הגידול גרם להפרשה מוגברת של הורמון האינסולין, מה שהביא לירידה דרסטית ברמת הסוכר. כתוצאה מכך סבלה המטופלת מסחרחורות ומהתעלפויות חוזרות ונשנות".

אחד האתגרים בפניהם עמד הצוות הכירורגי היה המיקום הרגיש בו נמצא הגידול, שאורכו הגיע ל-1.8 ס"מ. "הגידול היה ממש בראש הלבלב, סמוך לכלי דם מורכבים ומסובכים", הסביר ד"ר קקיאשוילי. "באמצעות הרובוט ביצענו כריתה מקומית של הגידול, דבר שחסך הסרה חלקית של הלבלב. בזכות הטכנולוגיה החדישה, שדה הראייה הרחב והמכשור המתקדם, היתה לנו אפשרות לבצע את הפעולה בצורה מדויקת ובטוחה מאוד, באזור רגיש ביותר, תוך הסרת הגידול בשלמותו".

המטופלת, תושבת תרשיחא, שוחררה לביתה כעבור יומיים בלבד כשהיא חשה בטוב וגם תוצאות המעקב שעשתה לאחר מכן היו טובות.

במרכז הרפואי לגליל בוצעו עד כה קרוב ל-200 ניתוחים כירורגיים באמצעות רובוט דה-וינצ'י, בהובלתו של ד"ר קקיאשוילי. בסיוע הרובוט מבצע הצוות הרפואי ניתוחים ניתוחי קיבה, ניתוחים להסרת גידול מסוג סרטן הלבלב, ניתוחים לכריתת המעי הגס, הרקטום והטחול, תיקונים של בקע סרעפתי וניתוחים לשחזור דרכי מרה.

כחלק מההכשרות המקצועיות שעבר, ד"ר קקיאשוילי, מהמנתחים הראשונים של דה-וינצ'י בישראל, שהה במשך 6.5 שנים במרכזים רפואיים מובילים בקנדה לצורך השתלמות עמיתים קלינית ומחקרית. "הניתוחים הרובוטיים מהווים מהפכה עצומה בתחום הכירורגי, ובעיני זו המהפכה הכירורגית הגדולה בדורנו", הוא מסכם. "הניתוח הרובוטי מאפשר לא רק דיוק בלתי רגיל, אלא ביצוע ניתוחים ללא פתיחת הבטן, באמצעות חתכים זעירים. הוא ממקסם את יכולותיו של הרופא המנתח ומאפשר למטופל התאוששות קלה ומהירה יותר, תוך הפחתת סיבוכים".

נושאים קשורים:  חדשות,  ד"ר אלי קקיאשוילי,  המרכז הרפואי לגליל,  הסרת גידול,  רובוט דה וינצ'י
תגובות
אנונימי/ת
09.02.2024, 19:29

קיקיאשווילי המלך!!!