• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
ישראל במלחמה

שיתוף פעולה דרומי-צפוני: כך שוחזרו פנים ולסתות של פצועי מלחמה

פגיעות ירי מורכבות בפנים ובלסתות טופלו בתוך זמן קצר בשיטות שחזור מתקדמות בביה"ח ברזילי | התכנון והדפסת השחזור בוצעו במחלקה לכירורגיית הפה ולסתות במרכז רפואי גליל

תוכנות מחשב תלת מימד מתאימות את השחזור למצב שלפני הפציעה ומדפיסים אותו ממתכת טיטניום. צילום: דוברות ברזילי

פצועים רבים מהלחימה בעוטף עזה הובאו למרכז הרפואי ברזילי באשקלון עם פגיעות ירי מורכבות בפנים ובלסתות. הטיפול בפגיעות אלו הוא קשה ומורכב עקב הנזק של גל ההדף שהקליעים במהירות גבוהה יוצרים ברקמות העצם והרקמות הרכות.

כדי להתגבר על בעיות אלו, השתמשו ביחידה לפה ולסתות במרכז הרפואי ברזילי בשיטות של שחזורים המותאמים אישית לפצועים שנפגעו בצורה קשה בפנים ובלסתות. בשיטות אלו משתמשים בצילום CT של הפצוע לשם יצירת השחזור המתאים בתוכנות מחשב תלת מימד, אשר מתאימות את השחזור למצב שלפני הפציעה ומדפיסים אותו ממתכת הטיטניום.

דגם תלת מימד של שחזור הלסתות. צילום: דוברות ברזילי

בצורה זו חוסכים זמן ניתוח רב בחדר הניתוח, משחזרים את פני הפצועים למצב שלפני הפגיעה, מאפשרים החלמה מהירה יותר ומקלים על שיקום של הנפגע. בשיטות אלו משתמשים בזמני שלום לתיקון פגמים בלסתות אחרי ניתוחים לכריתות סרטן של הלסתות והפנים וכן לתיקון פגמים מורכבים בעצמות הלסתות.

את התכנון והדפסת השחזור ביצעו בהתנדבות במחלקה לכירורגיית הפה ולסתות במרכז רפואי גליל בנהריה, מהמובילות בעולם בתחום השחזורים המותאמים אישית. הקשר בין המחלקות נוצר ע"י פרופ' עודד נחליאלי, מנהלה לשעבר של המחלקה ב"ברזילי" וכיום מנהל היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית במרכז רפואי גליל בנהריה, אשר התנדב בזמן המלחמה לעזור ולנתח את הפצועים באשקלון.

יחד עם פרופ' סאמר סרוג'י, מנהל כירורגיית הפה והלסתות במרכז רפואי גליל וד"ר אלכס אברמסון, מנהל היחידה לכירורגיית הפה והלסתות של "ברזילי", הם תכננו תוך זמן קצר את ביצוע השחזורים והניתוחים שבוצעו ב"ברזילי" בהצלחה רבה.

"הצלחנו תוך פחות מ-24 שעות לשלוח את נתוני ה-CT לנהריה, לתכנן את השחזור, להדפיס אותו בטיטניום ולנתח, שזהו הישג מרשים בכל קנה מידה", מסר פרופ' חזי לוי, מנהל המרכז הרפואי ברזילי.

נושאים קשורים:  שחזור פה ולסת,  המרכז הרפואי "ברזילי",  המרכז הרפואי לגליל,  פצועי מלחמה,  ישראל במלחמה,  פרופ' עודד נחליאלי,  פרופ' סאמר סרוג'י,  ד"ר אלכס אברמסון,  חדשות
תגובות
06.12.2023, 19:36

מצדיע 🫡

06.12.2023, 20:16

מרגש! כבוד!

06.12.2023, 20:47

כבוד!

אליפות.... מרגש