• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

לשמור על הלב: מכל נייד לאחסון ושינוע לב המיועד להשתלה

מכשיר חדשני לאחסון לב להשתלה מאפשר שליטה על טמפרטורה ולחץ אוויר | מנהלה הכירורגי של יחידת השתלות לב ב"שיבא": "הטכנולוגיה משפרת שרידות הלב ומפחיתה סיכון לדחיית השתל"

SherpaPak .פיתוח של חברת Paragonix. צילום: יח"צ

בשורה חדשה בתחום השתלות הלב בארץ ובעולם: כעת ניתן לשמור על הלב המיועד להשתלה מרגע הוצאתו מגוף התורם ועד להשתלה באופן המשפר את סיכויי ההצלחה שלו להיקלט בגוף המושתל.

מדובר במכשיר חדשני בשם SherpaPak, שפיתחה חברת Paragonix, והוא למעשה מכל נייד המיועד לאחסון ושינוע לב המיועד להשתלה. המכל הנייד כולל מכל פנימי המיועד לאחסון האיבר וגם מערכת שליטה ובקרה על הטמפרטורה בתוכו. המכל נמצא כבר בשימוש במרכז הרפואי שיבא.

עד כה היה נהוג להעביר לבבות להשתלה בתוך צידנית מלאה בקרח או בשכבות של שקיות פלסטיות המלאות בנוזל קפוא. כתוצאה מכך, לא היה ניתן לשמור על טמפרטורה יציבה והיא היתה עלולה לצנוח יותר מהדרוש, מה שהיה עלול לפגום באיבר, ואף היתה סכנה שהלב יינזק פיזית עקב מגע בקרח או בשקיות הקפואות.

לעומת זאת, בשימוש במכשיר SherpaPak הלב נשמר בתוך מכל מיוחד שמונע ממנו לבוא במגע עם כל משטח של חומר אחר. כמו כן, יש במכל תמיסות מיוחדות המשמרות אותו באופן אופטימלי והטמפרטורה שלהן ניתן לוויסות. בזכות מכשיר זה נשמר הלב בסביבה שבה ניתן לשלוט בטמפרטורה ובלחץ האוויר ולווסת אותם כל הזמן ואף לנטר אותם מרגע הכנסת הלב למכל ועד הוצאתו לצורך השתלה. כך בעצם מגיע הלב להשתלה באיכות מרבית, והסיכויים להיקלטות השתל בגוף המושתל עולים ומשתפרים באופן משמעותי.

לאחרונה נעשה שימוש בטכנולוגיה חדשה זו גם במרכז הרפואי שיבא: בתחילת נובמבר בוצעה בהצלחה השתלת לב שהועבר אל שיבא בתוך מכל SherpaPak. העברת הלב להשתלה והניתוח בוצעו על ידי פרופ' אבי מורגן, המנהל הכירורגי של היחידה להשתלות לב ב"שיבא". על העברת הלב להשתלה והכנת המטופל המושתל פיקחה פרופ' יעל פלד, המנהלת הרפואית של היחידה.

הנסיבות בהן הושג הלב לתרומה הן טראגיות: ליבו של חייל מילואים שנהרג בהתהפכות טנק בגבול הצפון במסגרת הלחימה שם. משפחתו של החייל החליטה לתרום את איבריו. לצוות הרפואי התברר כי מעשה אצילי זה של המשפחה הולם מאוד את דמותו וזכרו של המנוח, כיוון שהוא עצמו תרם כליה עוד בחייו. הניתוח להשתלת הלב שנתרם ממנו עבר בהצלחה.

פרופ' מורגן: "המושתל שעבר את השתלת הלב נמצא במצב מצוין וצפוי להשתחרר מבית החולים בימים הקרובים. הטכנולוגיה של SherpaPak מהווה חדשות משמעותיות מאוד בתחום השתלות הלב. היא משפרת את שרידות הלב ומפחיתה את הסיכון לדחיית השתל ולכשל לבבי לאחר ההשתלה. זהו שינוי חשוב בדרך שבה אנו משנעים ומספקים לבבות להשתלה".

נושאים קשורים:  השתלת לב,  שימור איברים,  בית החולים שיבא,  פרופ' אבי מורגן,  פרופ' יעל פלד,  חדשות,  SherpaPak,  Paragonix
תגובות
אנונימי/ת
27.11.2023, 18:49

בבית חולים בלינסון משתמשים במערכת הזאת כבר מס פעמים ולמיטב הם היו הראשונים