• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

מזנזיבר לישראל בעקבות ספירומטר

באי של כמיליון וחצי תושבים בטנזניה אין אף לא מכשיר אחד בסיסי לבדיקת תפקודי ריאות | פרויקט הומניטרי שיזם מומחה לריאות מ"שערי צדק" עשוי לשפר את האבחון והטיפול באסתמה וב-COPD

פרופ' גבריאל איזביצקי, מנהל מכון הריאות ב"שערי צדק". צילום: דוברות בית החולים

פרופ' גבריאל איזיבצקי, מנהל מכון הריאות במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, טייל בזנזיבר ונחשף לחוסר במכשור רופאי בסיסי וידע על מחלות ריאות בבתי החולים המקומיים. כשנה וחצי לאחר מכן דאג להביא לישראל לשבוע של למידה את הצוות הרפואי מזנזיבר ודאג להם לתרומה של ציוד רפואי משמעותי.

"הפרויקט התחיל לפני כשנה וחצי", מספר פרופ' איזביצקי. "בדצמבר 2021 הייתי בטיול בזנזיבר ששילב ביקור בבתי חולים ומתן הרצאות. ביקרתי שני בתי חולים בזנזיבר, ובאחד מהם סגרתי מראש עם מנהל בית החולים שאתן הרצאה על מחלות ריאתיות, בעיקר אסתמה, COPD וקורונה - זה היה בשיא תקופת הקורונה.

"הלכנו לבקר את בית החולים אל רחמה בעיר הבירה של זנזיבר, נתתי שם את ההרצאה והתרשמתי מרמת הידע של הצוות. הם הבינו די טוב במחלות, בסוגי הטיפולים ובמשאפים השונים. כששאלתי אותם אם הם עושים בדיקות על מנת לאבחן אסתמה ו-COPD, הם אמרו לי שלא. הופתעתי ושאלתי אותם האם הם מפנים את המטופלים לבית חולים אחר, וגם אמרו שלא. שאלתי למה, והם אמרו שאין להם את המכשור הרפואי".

איזביצקי ממשיך ומספר: "זניזבר, השייכת לטנזניה, היא אי של כמיליון וחצי תושבים ואין שם אף לא מכשיר תפקוד ריאות בסיסי – ספירומטר, מכשיר בגודל של טלפון שמחברים למחשב כדי להשתמש בו. אי אפשר לעשות הבחנה של אסתמה ו-COPD בלי המכשיר הזה. אם מטפלים באנשים ללא המכשיר הזה, אפשר לתת להם טיפול לא טוב שעלול להחמיר את המחלה עד כדי התקפים חמורים של אסתמה ואפילו מוות. אם החולים לא מקבלים את הטיפול המתאים הם עלולים לחלות בהתלקחויות חוזרות ו/או בהתקפים קשים ולמות ממחלתם בגיל יותר צעיר מהמוצע באוכלוסיה הכללית".

לדבריו, "תוחלת החיים בטנזניה היא 66 שנה ובישראל 82. הבדל עצום. לכן גם גיל הפרישה שם הוא 60, כיוון שהם מתים בממוצע 16 שנה לפני הגיל הממוצע בישראל".

אבל לא רק ספירומטרים אין בטנזניה. בסיור בבית החולים גילה איזביצקי ציוד רפואי ישן. הוא ביקר גם בבית חולים, שני בגודלו בצפון המדינה ושם, בקומה העליונה, הבחין בחדר ענק מלא בציוד רפואי חדיש ומנוילן. לשאלה מדוע לא עושים שימוש בציוד, נענה כי איש אינו יודע להשתמש בו. כאן גמלה בליבו ההחלטה לא רק לתרום לבתי החולים מכשיר לבדיקת תפקודי ריאות, אלא גם לדאוג להדרכה ולהכשרה לצוותים.

פרופ' איזביצקי פנה לחברת תרופות בבקשה לממן את הפרויקט. מחירו של מכשיר ספירומטר עומד על 12,000 שקל – "זה לא הרבה ביחס לציוד רפואי", הוא אומר ומספר כי בנוסף הזמין מחשב נייד ו-1,500 פילטרים כדי שיוכלו לערוך בעזרתן 1,500 בדיקות ראשונות. "פניתי לחברת התרופות בורינגר-אינגלהים ישראל שהסכימה לתמוך כספית בפרויקט והחלטנו להביא את הצוות לכאן – רופא ואח. זה היה תהליך ארוך וביורוקרטי, הזמנו להם מלון, כרטיסי טיסה, מוניות, כל מה שצריך, ובסופו של דבר הם הגיעו לישראל ביום ראשון שעבר והתחילו כבר בצהריי היום בהכשרה, שכוללת גם הרצאות על מחלות ריאות, הדרכה לתפעול המכשיר, פיענוח הבדיקות ועוד".

הרופא והאח שהגיעו לישראל לא טסו מעולם קודם לכן וזו היתה הפעם הראשונה שלהם מחוץ לגבולות טנזניה. את ארוחת הערב החגיגית בירושלים, הם סעדו עם שגריר טנזניה בישראל, אלכס גבריאל קאלואה.

תרומה משמעותית ומרגשת

ד"ר בוקורו נסטורי, שהגיע לארץ, מספר: "הגעתי לישראל יחד עם ג'ומה קאסים, אח סיעודי שעובד איתי. אנחנו עובדים בבית החולים על רחמה, שנמצא באי זנזיבר. הגענו לשלושה ימים אינטנסיביים של למידה, רכישת ניסיון וידע במכון הריאתי של 'שערי צדק'. בנוסף לידע הרפואי שרכשנו, גם הכרנו את התרבות והרגשנו שנתנו לנו תחושת נוחות מאוד גדולה. במהלך השהות שלנו כאן, קיבלנו לוח זמנים מסודר של לימודים, הצטרפנו לצוותים השונים, פגשנו רופאים וטכנאים שכולם היו מעורבים ובאו ללמד אותנו ולעזור לנו. אנחנו מודים לכל הצוות שהשתתף בתכנית, ואנחנו חוזרים עם ציוד וידע משמעותי וקריטי בבדיקת מחלות ריאות.

"אנחנו מודים לצוות בירושלים ומעריכים את הצעדים שנעשו כדי שנגיע לכאן. הנסיעה, הויזה, הכרטיסים שהשיגו לנו, העובדה ששילמו עבורנו על כל זה כדי שנוכל להגיע וללמוד. זאת תרומה משמעותית ומרגשת ואנחנו מעריכים אותה מאוד ואת האווירה האוהבת והמקבלת שקיבלנו".

עוד נסטורי ביקש להוסיף: "חשוב לי להתייחס לירושלים. זו עיר מסוג אחר מכל דבר שפגשנו עד היום. תושבי העיר היו ידידותיים, אוהבים ומסבירי פנים. כל פעם רק ניסו לעזור לנו ושנרגיש כמה שיותר בנוח כאן. זה לא מובן מאליו. זה דבר מיוחד לירושלים. לא נשכח לעולם את הביקור שלנו בישראל. קיבלנו גם הזדמנות לבקר בנקודות הקדושות לנו כנוצרים, הגענו לשער יפו ולקברו של ישו.

"אנחנו מבטיחים להיות שגרירים בזנזיבר של כל מה שחווינו ולמדנו כאן. קודם כל נהיה שגרירים עבור המטופלים שלנו, שיקבלנו בדיקות מקצועיות של תפקודי ריאות. נעשה הכל כדי להיות מומחים וטובים ביותר עבורם ונלמד את הדור הבא של הרופאים את הידע החשוב שלמדנו פה".

נושאים קשורים:  זנזיבר,  טנזניה,  חדשות,  פרופ' גבריאל איזביצקי,  שערי צדק,  תפקודי ריאות,  אסטמה,  הומניטריות,  הכשרה רפואית
תגובות
02.08.2023, 18:16

יישר כח!

כל הכבוד גבריאל

אנונימי/ת
02.08.2023, 20:18

שכחתם!!! עניי עירך קודמים. כל יפי הנפש עור לגויים - כבר פתרנו את כל בעיותיה של מערכת הבריאות הישראלית האם כל אחיך בפריפריה זוכים לתוחלת חיים כמו במרכז?? העיקר שמפרסמים - עזרנו לעוד גמה גויים!!! נקודות זכות חומות!!

אנונימי/ת
03.08.2023, 07:39

כל הכבוד.

11.08.2023, 11:32

יפה מאוד גבריאל