• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

יוזמה חדשה של מעבדות בתי החולים להקמת רשת מחקר

מעבדות בתי החולים מבקשות להשוות את מעמדן לזה של מעבדות מחקר באקדמיה והן מתאחדות על מנת להגדיל את משאביהן

מעבדת המחקר בטכניון. בעוד שמעבדות מחקר באוניברסיטאות זוכות להכרה ולמימון של הות"ת, רופאים שעוסקים במחקר, במעבדות בתי החולים, עושים זאת ללא תקציב. צילום אילוסטרציה: דוברות הטכניון

מעבדות בתי החולים מבקשות להשוות את מעמדן לזה של מעבדות מחקר באקדמיה ובמהלך הדומה לזה שכבר קיים בחו"ל, הן מתאחדות על מנת להגדיל את משאביהן, על כך מדווחת גלי וינרב בגלובס.

בעוד שמעבדות מחקר באוניברסיטאות זוכות להכרה ולמימון של הות"ת, רופאים שעוסקים במחקר, במעבדות בתי החולים, עושים זאת ללא תקציב, כפי שמסבירה ד״ר שלומית יהודאי־רשף, מנהלת CRIR, מכון למחקר רפואי ברמב"ם וממובילות המיזם: "בבתי החולים בישראל פועלות מעבדות מחקר רציניות שלא זוכות להכרת הממשלה או משרד המדע. מעבדות באוניברסיטאות, שעושות עבודה דומה, זוכות למימון מהות"ת בשל היותן חלק מהאקדמיה. לעומת זאת, מעבדות המחקר בבתי החולים ממומנות רק על ידי בית החולים עצמו, ממענקים תחרותיים, ניסויים קליניים לחברות מסחריות ולעתים רחוקות תרומות, אך לא מקבלות תקציבי מחקר אקדמיים".

ד"ר יהודאי-רשף מסבירה כי המחקר בבתי החולים, שהוא בינתחומי ומאפשר שיתוף פעולה בין רופאים, מדענים ומומחים בתחומי הדאטה, צומח וגדל בהתמדה.

העדפת מעבדות מחקר אקדמיות גורמת לכך שיש להם יותר פרסומים וזה בתורו מזין את העדפתם על ידי גופים מממנים, כך שמעבדות המחקר שאינן באקדמיה סובלות יותר מקשיי מימון ומהיעדר מענקים.

מסכם פרופ' ליאור גפשטיין, ראש אגף המחקר של רמב"ם, גם הוא ממובילי המהלך: "כיום ישנם בבתי חולים אגפי מחקר עם מכונים ומעבדות מחקר מהמובילות בעולם. הגיע הזמן שמשרד המדע והממשלה יכירו ביישות החדשה ויממנו מחקרים לטובת בריאות הציבור".

נושאים קשורים:  מעבדות מחקר,  מחקר רפואי,  פרופ' ליאור גפשטיין,  ד״ר שלומית יהודאי־רשף,  ות"ת,  חדשות,  מענקי מחקר
תגובות