• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
חדשות

בבית החולים כרמל בוצע ניתוח חדשני לטיפול בדום נשימה חסימתי

באמצעות טכנולוגיית תלת מימד מתקדמת הרחיבו מנתחי יחידת פה ולסת ב"כרמל" את נתיב האוויר של תושבת חיפה וכעת היא יכולה לישון בשקט ובביטחון

צוות פה ולסת במהלך הניתוח ב"כרמל". צילום: ירון חזן/ דוברות בית החולים

ניתוח חדשני לטיפול בדום נשימה חסימתי בשינה בוצע לראשונה במטופלת בת 60 בבית החולים כרמל בחיפה. באמצעות טכנולוגיית תלת מימד מתקדמת הרחיבו מנתחי בית החולים את נתיב האוויר של תושבת חיפה וכעת היא יכולה לישון בשקט ובביטחון.

תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה OSAי(Obstructive sleep apnea) היא הפרעת שינה נפוצה ובעייתית הפוגעת בכ-40% מהאוכלוסיה. הפרעת שינה חסימתית גורמת למחלות רבות כמו עלייה בלחץ הדם, בעיות קרדיולוגיות, השמנה, עייפות כרונית ופגיעה בתפקוד היומיומי. היא ידועה גם כאחד הגורמים לתאונות דרכים ועלולה לגרום גם לתמותה מוקדמת.

ד"ר גוסטבו מואיגר, מנהל יחידת פה ולסת ב"כרמל", מסביר: "כיום ישנם מגוון רחב של שיטות טיפול, כמו מפוח ה-CPAP הנפוץ, אשר אמורים לתת מענה, אך כ-50% מהמטופלים מדווחים על חוסר הסתגלות למפוח. אנו מציעים גם את הקו האחרון בטיפול לאחר שכל השיטות לא הצליחו לעזור".

המטופלת, שלא הצליחה להיעזר בטיפולים הרגילים, סיפרה: "במשך חמש שנים ממש סבלתי וניסיתי כמעט את כל הטיפולים. הייתי עם ה- CPAP וניסיתי כל מיני שיטות אבל כלום לא עזר לי, הרגשתי שאני נחנקת בלילה, בן זוגי התלונן על נחירות חזקות והיו רגעים שממש פחדתי שאני לא אקום בבוקר".

כשהרגישה שכלו כל הקיצין והיא לא מצליחה למצוא פתרון מוצלח לבעיית דום הנשימה שלה, פנתה ליחידת פה ולסת של בית החולים כרמל. ד"ר גבי סמל, מנתח ורופא בכיר מסביר כי בטרם הוחלט על הניתוח עברה המטופלת סדרת בדיקות מקיפה, בדיקה על ידי כירורגי פה ולסת ורופא א.א.ג ובנוסף בדיקת DISE המדמה מצב שינה. "אנו נכנסים עם מצלמה וסיב אופטי דרך חלל האף ומצלמים ורואים היכן בדיוק נמצאת החסימה - האם באזור האף החיך  או הלוע. להשלמת התמונה אנו מבצעים הדמיות סיטי והדמיות שונות כדי לראות ולבדוק היטב את מסלול נתיב האוויר".

לאחר דיון רב מערכתי הוחלט ביחידה על ביצוע הניתוח שבו קידמו המנתחים את הלסת התחתונה והסנטר. הניתוח תוכנן בטכנולוגיית תלת מימד מתקדמת עם הדפסת מדריך כירורגי המכוון ומדייק את הניתוח.

ד"ר משה שטייף, מנהל תחום אורתו-כירורגיה ועיוותי פנים ורופא בכיר ביחידה, ציין כי הניתוח ערך כשעתיים והוא כלל קידום וקיבוע של הלסת על פי תכנון מוקדם. לאחר יומיים של אשפוז המטופלת שוחררה לביתה במצב טוב.

ד"ר שטייף מציין כי בין הפתרונות הלא כירורגיים ישנם סדים מיוחדים המקדמים את הלסת קדימה ומאפשרים כניסת אוויר, שיפור היגיינת השינה ועוד. למטופלים עם הפרעת שינה חמורות יותר, או מטופלים שהפתרונות האלה לא היטיבו עימם, מוצעים פתרונות כירורגיים המותאמים לבעיה הספציפית וביניהם ניתוחים ברקמה הרכה כמו הסרת שקדים וניתוחים בחיך הרך, וניתוחים ברקמה קשה כמו קידום ושינוי מנח הלסתות והסנטר.

את תחום הניתוחים בנושא מובילים רופאי היחידה: ד"ר סמל, ד"ר רים יונס, ד"ר אבישי הרמן, ד"ר שטייף ומנהל היחידה ד"ר מואיגר.

נושאים קשורים:  תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה,  בית החולים "כרמל",  ד"ר גוסטבו מואיגר,  ד"ר גבי סמל,  ד"ר משה שטייף,  חדשות,  כירורגיית פה ולסת
תגובות