• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

חזרה לחיים לאחר 40 דקות של החייאה תוך כדי צנתור מורכב

מקרה יוצא דופן ב"אסותא-אשדוד": תוך כדי החייאה ומכות חשמל, בוצע במטופלת צנתור שהדגים חסימה בשלושת עורקי הלב | מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב: "אחד המקרים הקיצוניים ביותר בהם טיפלתי"

המטופלת וד"ר יוני קוגן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב ב"אסותא-אשדוד". "להמשיך להילחם על כל מטופל ולעולם לא להרים ידיים גם כאשר הסטטיסטיקה גורסת אחרת". צילום: דוברות ביה"ח

מטופלת של מחלקת הלב בבית החולים אסותא-אשדוד, שהגיעה לבית החולים עם תלונות על כאב בחזה, נזקקה להחייאה במיון ותוך כדי מאמצי ההחייאה שכללו עיסויים, הנשמה וחמישה שוקים חשמליים, הועברה לחדר ניתוח לביצוע צנתור דחוף במקביל.

במהלך הצנתור נמצא שהיא סובלת מקרישי דם גדולים ומסכני חיים בכלל עורקי הלב והרופאים נדרשו לפתוח את כל העורקים, דבר שהפך את הצנתור למורכב ומסוכן אף יותר. כעבור כמה ימים חל שיפור ניכר במצבה. היא חזרה להכרה מלאה ולאחר סדרה של בדיקות מקיפות הופתעו הרופאים כשגילו שתפקוד הלב תקין לחלוטין ואין אף פגיעה קוגניטיבית.

המטופלת, איריס מלכה, בת 53, תושבת אשדוד, הגיעה אל בית החולים לפני כשנתיים בעקבות התקף לב. עם סיום הטיפול ובירור המקרה, נמצא כי היא סובלת מתסמונת נדירה של היפרדות השכבות של העורקים בלב. היא שוחררה עם המלצות להתמודדות עם התסמונת הנדירה וכן להמשך מעקב בקהילה.

לפני כעשרה ימים הגיעה המטופלת אל מיון בית החולים בעקבות תלונות על כאבים בחזה. עם הגעתה, נמצא שהיא סובלת מלחץ דם נמוך ומצבה הידרדר במיון בית החולים עד לצורך בהחייאה. לאחר 20 דקות של ניסיונות החייאה ידניים, היא הועברה להחייאה באמצעות "לוקאס", מכשיר מכני חשמלי המוצמד לבית החזה, שמשמש כתחליף לעיסוי לב ידני. במהלך פעולות אלו היא הועברה לחדר הניתוח לצנתור. הצנתור הסתיים לאחר כ-40 דקות, שבסופם הועברה להמשך טיפול והשגחה במחלקת טיפול נמרץ.

מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, ד"ר יוני קוגן, אמר: "העבודה כרופא מספקת אינספור רגעים דרמטיים, חלקם עם סוף טוב וחלקם עם סוף פחות טוב. המקרה הזה, שבסופו מטופלת צפויה לצאת משערי בית החולים על שתי רגליה, מחויכת ובעיקר בריאה, לאחר שעברה החייאה כל כך ארוכה במקביל לצנתור כל כך מורכב, הוא מדהים בעיני ויותר מכל, הוא כדלק עבור הצוות שלי ועבורי להמשיך להילחם על כל מטופל ולעולם לא להרים ידיים גם כאשר הסטטיסטיקה גורסת אחרת. זהו אחד המקרים הקיצוניים ביותר בהם טיפלתי".

פרופ' אלי לב, מנהל המערך הקרדיולוגי: "זהו אחד המקרים יוצאי הדופן והמרגשים שזכורים לי. המטופלת הגיעה אלינו במצב של שוק והידרדרה במהירות. היה צריך לבצע החייאה מלאה וממושכת שהחלה במלר"ד ונמשכה בעזרת מכשיר עיסויים מיוחד בחדר הצנתורים. תוך כדי החייאה עם המכשיר ומספר מכות חשמל, בוצע צנתור מורכב שהדגים חסימה עם קרישי דם בשלושת עורקי הלב. בהדרגה פתחנו בצנתור את שלושת עורקי הלב וחידשנו את זרימת הדם לשריר הלב. בהמשך, לאחר מספר ימים של תמיכה עם בלון מיוחד, היא חזרה לעצמה לחלוטין - הן מבחינה קוגניטיבית והן מבחינת תפקוד הלב".

נושאים קשורים:  אסותא אשדוד,  חדשות,  צנתור לב,  החייאה,  פרופ' אלי לב,  ד"ר יוני קוגן
תגובות
אנונימי/ת
08.03.2023, 02:38

אדיר!

אנונימי/ת
08.03.2023, 02:41

אדיר!
ההודאה לבורא עולם ואדם אשר חנן אותנו בבינה אנושית.
מה גורם למום הזה? בשניידר מנתחים פעם בשבוע?
חייבים תוכנית לאומית למניעת מחלות

מדוע יש צורך בצילום רופא עם פציינט. האם יהא צילום גם כאשר יש סיבוך? האם זה לא חלק ממניעת פרסומת אישית - או שאנחנו כבר בהתגברות על האתיקה .

בושה! לא גומרים (את ההתערבות) ורצים לספר לחברה... וגם מפרסמים את השם המלא של הפציינטית. היא לבטח נתנה הסכמתה, אבל איזה חולה לא יעתר לבקשה של רופא שהציל את חייו? דוגמה מצוינת של יחסי מרות.