• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

היולדות מעדיפות את "שערי צדק": מעל 10% מסך הלידות בישראל

דו"ח משרד הבריאות מדרג את בתי החולים על פי העדפת היולדות: במקום השני סורוקה ובשלישי איכילוב | בתי החולים מקבלים 15 אלף שקל עבור כל יולדת | ארגון המיילדות: מומלץ לבחור את ביה"ח על פי מספר המיילדות המטפלות בכל יולדת

יולדת. אילוסטרציה

דו"ח חדש של משרד הבריאות מדרג את בתי החולים בישראל על פי העדפות היולדות. בית החולים שרשם את מספר הלידות הגבוה ביותר בישראל בשנת 2021 הוא "שערי צדק" בירושלים, עם 22,208 לידות, שהן יותר מ-10% מסך כל הלידות בארץ, ובסך הכל, בין השנים 2017 ל-2021 נולדו ב"שערי צדק" 110,018 תינוקות.

במקום השני נמצא המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, ששומר על יציבות עם 85,350 לידות, ובמקום השלישי – "איכילוב" בתל אביב, עם 61,787. במקום הרביעי, "מעייני הישועה" בבני ברק ובחמישי – "שיבא", תל השומר, בית החולים הגדול בישראל, ששומר על יציבות במספר הלידות. ב"בילינסון", לעומת זאת, נרשמה ירידה חדה במספר היולדות.

על פי הדו"ח, מספר היולדות נשאר כמעט זהה בין השנים 2017-2021. בכל שנה נולדו בין 185 ל-186 אלף תינוקות, ובסך הכל נולדו בישראל בשנים אלו 921,987 תינוקות. חריגה נרשמה רק בשנת 2020, שנת הקורונה, שבמהלכה נרשמו 179 אלף לידות. בתי החולים שרשמו ירידות חדות במספר הלידות הם "לניאדו" בנתניה, "מעייני הישועה", "בני ציון" ורמב"ם בחיפה.

בירושלים רשם בית החולים הדסה הר הצופים זינוק חריג של 35% במספר הלידות, ובמרכז הארץ, בית החולים איכילוב רושם גם הוא עלייה חדה של 22% במספר הלידות באותן שנים. בית חולים העמק בעפולה רושם עלייה חדה במספר הלידות בצפון, וכך גם בית החולים הציבורי אסותא-אשדוד, בדרום. "אסותא", שנפתח ב-2017, רושם בין השנים 2018 ל-2021 עלייה חדה.

פרופ' עופר מרין, מנכ"ל "שערי צדק", מסר: "אנו גאים להיות כבר מספר שנים מרכז הילודה הגדול והמבוקש בארץ. לחדרי הלידה של 'שערי צדק' ו'ביקור חולים' מגיעות יולדות מרחבי הארץ, ממטולה ועד אילת. הבחירה ב'שערי צדק' טמונה באימוץ הגישות המתקדמות ביותר ובמגוון אפשרויות הלידה לצד הניסיון הרב שיש לצוות אגף נשים ויולדות. יש לנו זכות גדולה לקחת חלק ברגעים המאושרים של הלידה ואנו שמחים בכל לידה כאילו זו הראשונה שלנו".

המאבק על העדפתן של היולדות נובע מההכנסה של כ-15 אלף שקל לבית החולים עבור כל יולדת, עובדה שגורמת לרבים מבתי החולים לשפץ ולבנות אגפי יולדות חדשים, וזאת על חשבון מחלקות אחרות ובהן מחלקות פנימיות.

בארגון המיילדות, המייצג את 1,400 המיילדות בבתי החולים הציבוריים בארץ, מיילדות הבית והקהילה, הגיבו לממצאי הדו"ח: "אנו ממליצות לנשים לבחור את בית החולים בו הן מתכננות ללדת לפי מספר המיילדות המטפלות בכל יולדת. מחקרים מדעיים הוכיחו כי צוות מיילדות צמוד ותומך יכול להפחית את הצורך בהתערבויות בלידה ולצמצם את הנחיצות של ניתוח קיסרי ולידות מכשירניות".

נושאים קשורים:  לידות,  בתי יולדות,  בתי חולים,  משרד הבריאות,  בית החולים שערי צדק,  פרופ' עופר מרין,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
20.02.2023, 20:20

מספר לידות גבוה לא מעיד בהכרך על בחירת היולדת אלא איזה בית חולים הכי קרוב.
באיזור הדרום למשל, אין אפשרות אחרת מסורוקה

אנונימי/ת
20.02.2023, 23:20

בטוח כול 1 תרצה ללדת בבית אים מדינה תשלם לה 15אלף שקל