• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

חוקרות וחוקרים מהטכניון זכו במענקי מחקר בסך כ-10 מיליון יורו

בין המחקרים שזכו לתמיכת הנציבות האירופאית למחקר: פיתוח תרופות ננוטכנולוגיות לטיפול באלצהיימר, תפקיד העמילואידים במחלות זיהומיות ודגנרטיביות ויחסי גומלין בין המוח, הפאשיה ומערכת החיסון

קמפוס הטכניון בחיפה. צילום: הדס פרוש/ פלאש 90

חמישה חוקרים וחוקרות מהטכניון זכו במענקי ERC Consolidator. המענקים ניתנים מטעם הנציבות האירופאית למחקר (ERC) למטרת תמיכה במחקר ופיתוח חלוצי. התמיכה ניתנת לחוקרים נבחרים המעלים רעיונות מחקריים חלוציים ופורצי דרך בשלבי הגיבוש של צוות המחקר ותכנית העבודה. סך המענק – כשני מיליון יורו לכל חוקר וחוקרת.

החוקרים הזוכים הם: פרופ' אסיה רולס מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט, עבור חקר יחסי הגומלין בין המוח, הפאשיה ומערכת החיסון. פאשיה – מערכת רקמת החיבור של הגוף – היא הרקמה הגדולה ביותר בגוף. על פי השערת החוקרים, הפאשיה מהווה פלטפורמת חישה המנטרת נזקים ברקמות שהיא עוטפת ומעבירה מידע זה למוח, זאת כדי שהמוח יתניע, באמצעות השפעתו על מערכת החיסון, פעולות הגנה ושיקום.

זוכה נוסף הוא פרופ' אבי שרודר מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון, העוסק, בין השאר, בפיתוח תרופות ננומטריות המתבייתות על רקמות חולות ומשחררות את החומר הפעיל (תרופה) באיבר המטרה בלי לפגוע ברקמות בריאות. המחקר שזכה במענק יתמקד בפיתוח תרופות ננוטכנולוגיות לטיפול בהזדקנות ובמחלות כגון אלצהיימר הפוגעות במערכת העצבים המרכזית ובמוח.

פרופ' מיטל לנדאו מהפקולטה לביולוגיה חוקרת עמילואידים – סיבים חלבוניים המעורבים במחלות זיהומיות אך עשויים גם לסייע בטיפול במחלות אלו. במחקר שזכה במענק הנוכחי היא תחקור את תפקידם של עמילואידים במחלות זיהומיות כמו גם במחלות נוירודגנרטיביות.

מענק מחקר ניתן גם לפרופ' נדב אמדורסקי מהפקולטה לכימיה החוקר מנגנונים של העברת מטענים – אלקטרונים ופרוטונים – במערכות ביולוגיות. במסגרת המחקר הוא יפתח כלים כימיים וביוטכנולוגיים חדשים לחקר העברת פרוטונים דרך חלבונים.

במחקרו של ד"ר גרהם דה-רויטר מהפקולטה לכימיה, הוא יפתח תהליכי קטליזה יעילים, בטוחים, זולים ובני-קיימא שישמשו בהפקת תרופות ובייצור חומרים לחקלאות ולתחומים אחרים.

המשנה לנשיא הטכניון למחקר' פרופ' קובי רובינשטיין, אמר כי "מענקי ERC Consolidator נחשבים לספינת הדגל לעידוד מצוינות במדע, תחת תכנית המסגרת למחקר ופיתוח Horizon Europe. הזוכים שלנו מפגינים מצוינות במגוון רחב של תחומי מחקר ופיתוח – תובנות חדשות בביולוגיה וברפואה, הצפויות לשנות את יעילותם של טיפולים רפואיים ופריצות דרך בכימיה שיחוללו שינויים מפליגים בתעשיה ובהגנה על כדור הארץ".

נושאים קשורים:  מענקי מחקר,  הטכניון,  חדשות,  הנציבות האירופאית למחקר,  מחקרים
תגובות