• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

מכון ויצמן ושיבא פועלים להקמת בית ספר חדש לרפואה

בית הספר יכלול 40 סטודנטים בשנה, במתכונת של רופאים-חוקרים (MD-PHD). היוזמה היא חלק מסדרת מהלכים שנועדו להגדיל את מספר הרופאים בוגרי מוסדות לימוד ישראליים. במקביל, נרקמים שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות בחו"ל

משרד הבריאות יבחן את ההסכם להכשרת סטודנטים זרים לרפואה (אילוסטרציה)
סטודנטים לרפואה (אילוסטרציה)

מכון ויצמן למדע פועל לפתיחת בית ספר חדש לרפואה בתוכנית "בוטיק" ייחודית של רופאים-חוקרים (MD-PHD). התוכנית משותפת למכון ולמרכז הרפואי שיבא (תל השומר). כך דיווחה אתמול (א') רוני לינדר, בדה מרקר.

בשלב הראשון תכלול התוכנית כ-40 סטודנטים וסטודנטיות בשנה בלבד, והיא תהיה תוכנית שש-שנתית המיועדת לבוגרי תואר ראשון או תארים מתקדמים. את הפעילות המחקרית יבצעו הסטודנטים במכון ויצמן, ואת ההכשרה הקלינית יקבלו בשיבא.

המכון יפנה בימים הקרובים למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) בבקשה לאשר את התוכנית. היא נשמרה בסוד לאורך תקופה ארוכה, ואפילו במשרד הבריאות לא ידעו עליה - אך המשרד לא צפוי להתנגד לכל תוכנית שתגדיל את מספר הסטודנטים לרפואה בישראל.

היוזמה החדשה היא חלק מסדרת מהלכים להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה בישראל, והיא מצטרפת לשני צעדים שנעשו בחודשים האחרונים: הראשון הוא היוזמה להקמת בית ספר פרטי לרפואה באוניברסיטת רייכמן, שנמצא כבר בשלבים מתקדמים יותר של הקמה אך עדיין לא קיבל את אישור המל"ג. ברייכמן חתמו על הסכם שיתוף פעולה קליני עם שיבא ובילינסון.

הצעד השני הוא ההחלטה לבטל את התוכניות האמריקאיות ללימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב, הטכניון ובן גוריון, ולהחליף את הסטודנטים שלמדו בהן בסטודנטים ישראלים, כפי שדיווחנו בעבר.

לצורך כך הסכימה המדינה לשפות את האוניברסיטאות על ההפסד הכספי הכרוך בסגירת התוכניות. בנוסף, בממשלה מתכננים במסגרת התקציב הקרוב לסייע כספית לסטודנטים ישראליים שיצאו ללמוד בבתי ספר מוכרים לרפואה בחו"ל לאחר שיעברו מיון ("המודל הנורווגי").
במקביל להקמת בתי ספר חדשים לרפואה, נרקמים בימים אלה הסכמים עם אוניברסיטאות בחו"ל לשיתופי פעולה שיכללו לימודים קליניים בישראל בשנות הלימודים האחרונות.

כל השינויים האלה מתאפשרים בעקבות שינוי פרדיגמה לגבי שעות הפעלת השדות הקליניים בבתי החולים בישראל. בשיבא החלו כבר בשנה שעברה בהפעלת "משמרת שניה" בשדות הקליניים. במסגרתה, הלימודים הקליניים יכולים להתבצע לא רק בשעות היום אלא גם אחר הצהריים, סביב אותן מיטות במחלקות. הדבר מתאפשר באמצעות תשלום לצוותים רפואיים שנשארים בבית החולים אחר הצהריים — ועוסקים בלימוד סטודנטים.

היוזמות השונות להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה מגיעות על רקע ההבנה כי המדינה צועדת לקראת משבר של מחסור ברופאים. מחד, ישראל מכשירה רק 40% מרופאיה וניצבת במקום האחרון במדינות OECD בייצור עצמי של רופאות ורופאים: ב-2020 קיבלו כשבעה ישראלים לכל 100 אלף אזרחים רישיון לעסוק ברפואה מבית ספר לרפואה בישראל, לעומת ממוצע הגבוה כמעט פי שניים במדינות OECD – שיעור של 13.5 רופאים חדשים ל-100 אלף אזרחים.

ממכון ויצמן נמסר: "היוזמה להקמת התוכנית נולדה מתוך הצורך ביצירת חיבור ישיר בין המדע, ובפרט בין המחקר הבסיסי לבין עולם הרפואה, ובהכשרת רופאים חוקרים אשר יתרמו להעשרת בתי החולים בכוח אדם שהוכשר באופן הוליסטי ויביא את הטיפולים המתקדמים והחדשניים ביותר אל המטופלים מחד, ויעשירו את המחקר המדעי המתבצע במכון ויצמן מאידך. תוצאה ישירה נוספת של פתיחת מסלול לימודים זה הינה הכשרה של רופאים ורופאות שיחזקו את מערכת הבריאות ויסייעו בהקלה במשבר כוח אדם עמו היא מתמודדת. פתיחת התוכנית החדשה כפופה לאישור המועצה להשכלה גבוהה".

נושאים קשורים:  מכון ויצמן,  המרכז הרפואי "שיבא",  בית ספר לרפואה
תגובות
אנונימי/ת
21.11.2022, 18:12

ישר כוח, פרופ' סגל

אנונימי/ת
21.11.2022, 18:43

מצטרף בחום!

21.11.2022, 18:58

כל הכבוד היגיע הזמן

אנונימי/ת
21.11.2022, 20:45

מתי יספרו לכל הבוגרים האלה, כולל ברייכמן ובשיבא-ויצמן, על זמן ההמתנה להתמחות? מה הטעם להגדיל את מספר הבוגרים בזמן שצוואר הבקבוק לכמות הרופאים בישראל הוא בכלל בכמות התקנים למתמחים?

אנונימי/ת
06.05.2023, 09:45

חייבים להגדיל את מספר התקנים להתמחות. אם לא, הילדים המוכשרים האלו יעזבו את הארץ. יקרה כאן מה שכבר קורה במדינות אחרות שלא כל כך דאגו לסטודנטים ולרופאים הצעירים.

אינני מבין
במשך שנים ,כאשר ניסו להוסיף סטודנטים לרפואה בבתי החולים הסבירו לנו שאין מספיק שדות קליניים. ופתאום יש שדות קליניים ? פתאום אין בעיה לקלוט עוד סטודנטים ברפואה ? אז מה, שיקרו לנו כול הזמן ? שיבא כן יכולים לקלוט עוד סטודנטים של מכללת ריכטמן, ושל מכון ויצמן, ואפילו של כרתים.
לגבי לימודים בשתי משמרות - הנושא עלה כבר לפני 10 שנים ויותר באוניברסיטת בן גוריון ע"י פרופ'יורם שפירא שהיה אז מועמד לדיקן. מענין איך יסבירו זאת עכשיו באוניברסיטה.
וההחלטה שאין מספיק שדות קליניים. מאות הורים נאלצו לשלוח בניהם ללמוד בחול בהוצאה של מאות אלפי שקלים. יש מקום להתאגדות אותם הורים בתביעה יצוגית נגד משרד הבריאות ובתי החולים על פגיעה בהורים ובסטודנטים. מוגש כחומר למחשבה

אנונימי/ת
22.11.2022, 10:08

ד"ר אייליג, התהיות שאתה מעלה הן בהחלט במקום
אבל מה שכתבת על תביעה ייצוגית הוא חרטוט. חבל לקלקל את התגובה הראויה שלך עם שטות כזו. זה עלול לגרום לאנשים להתייחס לכל מה שכתבת בזלזול.

22.11.2022, 11:07

כל הכבוד.
רופא וחוקר שילוב חשוב.

אנונימי/ת
22.11.2022, 16:30

אולמות הרצאות ומצגות יש בשפע . אין שדות קליניים להדרכה!!! פשוט אין. זה פטנט ישן לקבל מינויים אקדמיים . אין לזה היתכנות אלא אם יבנו בית חולים פרטי משמעותי .

22.11.2022, 18:05

אם רק נזכה להחזיר אחרי השנתיים שלוש האלה , את אמון הציבור ברופאים וברפואה המודרנית.
אם רק תעבור הדרך , במכון ויצמן , מהנחשבים והא-פוליטיים שבמוסדות המחקר בעולם.
אם רק נקים מנהיגים , מתוך אותם חוקרים
ורופאים.

לאנונימי 10:08
יש לא מעטים ביננו שהציונים של בניהם/ן היו על הגבול ולא התקבלו בגלל המחסור בשדות קליניים. מי שנאלץ ללמוד בחול שילם מאות אלפי שקלים, ובו בזמן הלימודים בארץ עלו עשרות אלפי שקלים.מעבר לפגיעה הכלכלית יש גם פגיעה נפשית של ניתוד מהסביבה האמיתית.
אז כן, בהחלט יש מקום לשדול תביעה נגס אלו שאמרו שלא ניתן ללמוד בארץ. מבטיח לבדוק ולהודיע.
ואשמח לדעת מי הוא אנונימוס 10:08 . יום מצוין