• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

פיתוח ישראלי: גישה חדשה לטיפול במחלות דלקתיות ואוטואימוניות

חוקרים מבית החולים בני ציון והטכניון הצליחו לפתח מולקולה מהונדסת המווסתת את פעילות מערכת החיסון בבריאות ובחולי

עכברי מעבדה. אילוסטרציה

חוקרים מבית החולים בני ציון והטכניון הצליחו לפתח מולקולה מהונדסת המווסתת את פעילות מערכת החיסון ועשויה להוות כלי טיפולי עתידי למחלות דלקתיות ואוטואימוניות. המחקר יוצג בקרוב במסגרת אירוע חדשנות רפואית לציון 100 שנה להקמתו של בית החולים בני ציון בחיפה.

מחלות דלקתיות ואוטואימוניות מהוות תחלואה הולכת וגדלה בעשורים האחרונים. מחלות אלו נגרמות מהפרת האיזון בפעילות מערכת החיסון: פעילות יתר של המערכת מצד אחד וירידה ניכרת ביכולת הבקרה של מערכת החיסון מצד השני.

פעילות היתר של מערכת החיסון מתבטאת בייצור מוגבר של ציטוקינים דלקתיים ובנוסף ייצור נוגדנים כנגד מרכיבי רקמות עצמיים.  הדבר גורם להתפתחותן של מחלות דלקתיות כרוניות המתחילות בגילאים צעירים וגורמות לסבל ניכר לחולים.

מנגד, קיימת מערכת בקרה המונעת את פעילות היתר הזו על ידי הפחתת הייצור של ציטוקינים דלקתיים ועל ידי כך עצירת התהליך הדלקתי. המערכת מורכבת מתאים מווסתים וחלבונים בעלי יכולת לווסת את המערכת החיסונית. בתנאים מסוימים, לדוגמה בעת זיהומים ויראליים, מערכת הוויסות נכשלת במלאכת הבקרה שלה ולא מצליחה לבלום את התהליך הדלקתי המתואר.

במסגרת מחקר ממושך על מנגנוני הבקרה של מערכת החיסון, שנעשה במרכז הרפואי בני ציון ובשיתוף עם הטכניון, הועלתה המחשבה שדווקא שינוי בגישה יכול להביא את הבשורה: מתרופות המדכאות את פעילות היתר של מערכת החיסון, לייצר טיפול המגביר את הבקרה על מערכת החיסון ובדרך זו להפחית את פעילות היתר של מערכת זו.

צוות החוקרים, בראשותם של פרופ' אמריטוס קליני אליאס טובי (מנהל לשעבר של מחלקת אימונולוגיה קלינית ואלרגולוגיה במרכז הרפואי בני ציון), פרופ' זהבה ודס, מנהלת היחידה לפרוטאומיקה, ע. מנכ"ל בית החולים ופרופ' גרא נויפלד מהפקולטה לרפואה בטכניון, פיתח מולקולה חדשה שנמצאה במחקריהם כמולקולה המווסתת את פעילות מערכת החיסון בבריאות ובחולי.

המולקולה שפותחה נקראת סמאפורין 3A והיא נמצאה בעלת יעילות גדולה בשמירה על איזון מערכת החיסון (הומאוסטאזיס). כאשר איזון זה מופר - לדוגמה במחלות אוטואימוניות כגון דלקת מפרקים שיגרונית, מחלת הלופוס ובמחלות דלקתיות כמו אסתמה - רמת הייצור וההפרשה של הסמאפורין יורדת בצורה משמעותית.

הרמה הנמוכה של הסמאפורין מאפשרת את התגברותה של התגובה הדלקתית ויצירת נזק מתמשך ברקמות השונות. כאשר מחזירים את הסמאפורין באופן מלאכותי לתרביות תאי מערכת החיסון של החולים במחלות אלו - תפקודם המוגבר והפרשת הציטוקינים המוגזמת פוחתים ומאזן המערכת החיסונית חוזר להיות תקין.

מכאן המשיכו החוקרים ויצרו בעזרת שיטות מעבדה מתקדמות מודלים מעכברים המדמים את מחלת הלופוס ומחלת האסתמה. כאשר הסמאפורין הוזרק לעכברים המדמים מחלת לופוס, מצבם השתפר באופן משמעותי: נמנע נזק לכליות - אחד הנזקים הקשים ביותר במחלה זו, והתמותה המהירה נמנעה. באסתמה, נמנעה הסננה דלקתית בדרכי הנשימה, כולל נזק בכלי דם המאפיין תהליכי דלקת בריאות.

התוצאות המוצלחות במודלים העכבריים היוו בסיס לפיתוח מולקולה מהונדסת אשר – כך מקווים החוקרים – תהווה טיפול עתידי במחלות אלו.

התגלית נמצאת כיום בשלבי פיתוח ראשוניים לייצור ופיתוח תרופה המבוססת על חלבון הסמאפורין. במהלך הפיתוח של התרופה תיבדק שוב יעילות ובטיחות החלבון במודלים של עכברים שונים לפני ההערכות לשימוש הטיפול בבני אדם.

נושאים קשורים:  בני ציון,  הטכניון,  המערכת החיסונית,  מחלות אוטואימוניות,  מחקרים,  חדשות,  פרופ' אליאס טובי,  פרופ' זהבה ודס,  פרופ' גרא נויפלד
תגובות