• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • גזבר: ד"ר דוד דביר
  • מזכיר: פרופ' יעקב דרייהר
  • מתאמת: מלי קושא
חדשות

המדינה תסבסד לימודי רפואה למאות ישראלים בחו"ל

על פי תכנית שמתגבשת במשרדי הבריאות והאוצר, הסבסוד יינתן כהלוואה בלי ריבית או כמענק לסטודנטים לרפואה בחו"ל שיתחייבו להתמחות בפריפריה עם חזרתם לישראל

סטודנטים לרפואה בחו"ל. אילוסטרציה

משרדי הבריאות והאוצר מתכננים להנהיג "מודל נורווגי" כמהלך נוסף ומשלים לעידוד סטודנטים ישראלים הלומדים בבתי ספר איכותיים לרפואה בחו"ל, לסיים את הלימודים בהם ולשוב לארץ לאייש תקנים בבתי חולים מקומיים.

המהלך יכלול מיון מוקדם ובחירה של הסטודנטים שייצאו לאוניברסיטאות מוכרות בחו"ל מתוך רשימה סגורה שיגבש משרד הבריאות ומימון חלקי או מלא של לימודיהם, עד כ-400 אלף שקל לסטודנט. בתכנית ייכללו 300-400 סטודנטים בשנה. כך דיווחה הבוקר (ג') רוני לינדר ב"דה מרקר".

חלק מהמימון יינתן כמענקים מלאים למי שיתחייב להתמחות בבתי חולים ובקופות החולים, במחלקות שבהן קיימת מצוקת כוח אדם ומתקשות לאייש תקני מתמחים במועמדים ראויים, בעיקר בפריפריה. מודל דומה הונהג בנורווגיה עוד בשנות ה-90. במדינות נוספות באירופה הלכו בעקבותיה.

המהלך נועד להשלים את התכנית להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה בישראל מ-880 ל-1,200 בתוך חמש שנים אבל היעד המוצהר: להביא לכך ש-60% ממקבלי רשיון רפואה בישראל – כ-1,200 סטודנטים – יהיו בוגרי האוניברסיטאות בארץ ורק 40% – כ-800 – בוגרי לימודי רפואה בחו"ל. כיום היחס הזה הפוך.

לפי התכנית המתגבשת הסטודנטים ייבחרו מקרב אלפי מועמדים לרפואה שלא התקבלו ללימודים בישראל, בהליך מיון המורכב מציוני הפסיכומטרי והבגרות ובחינות נוספות שטרם נקבעו. המתקבלים ללימודים יוכלו לבחור בין שני מסלולי מימון מרכזיים: הלוואה ללא ריבית בסך של עד 400 אלף שקל לכל אורך התואר כאשר לאחר קבלת הרישיון בישראל יוחזר למדינה רק סכום הקרן ללא ריבית, או מסלול של הלוואה שהופכת למענק למי שיחזור לישראל ויתמחה באחד המקצועות הנדרשים או באחד מבתי החולים בפריפריה.

לינדר ציינה בדיווחה כי ישראל נמצאת במקום האחרון בעולם המערבי בייצור רופאים משלה: 58% מהרופאים החדשים ב-2020 למדו בחו"ל, פי שלושה מהממוצע במדינות ה-OECD. מספר המקומות המוגבל בפקולטות בישראל מוביל גם לתנאי הקבלה הקשים ביותר באקדמיה וגורמים לאלפי ישראלים לצאת מדי שנה ללמוד בחו"ל, על חשבונם וחשבון הוריהם.

נושאים קשורים:  סטודנטים לרפואה,  לימודי רפואה בחו"ל,  חדשות,  מחסור ברופאים,  פריפריה
תגובות
אנונימי/ת
16.03.2022, 20:24

שישאירו את הרופאים האלה במרכז ויתכבדו לשלוח לפריפריה רופאים יודעי קרוא וכתוב

אנונימי/ת
17.03.2022, 07:29

+1

17.03.2022, 07:32

בושה וחרפה!!!
שיפתחו יותר תקנים ללמידה בארץ, יורידו את הרף קבלה המגוכח שיש כרגע ובתמורה שיעלו את רמת הניפוי במהלך הלימודים!!!
אין לנו שום צורך לשלוח את הסטודנטים שלנו לקבל הוראה במקום אחר! שילמדו פה איפה שאנחנו בוחרים ויודעים מה מלמדים אותם ובאיזה רמה!

אנונימי/ת
17.03.2022, 12:36

אז אין תקציב להגדיל תקני מתמחים ולא להפחית שכר סביב קיצור התורנויות, ולא היה כסף לשלם את מענקי הפריפריה שהובטחו בזמנו, אבל העיקר שיש 400 אלף שקלים * 300-400 סטודנטים בשנה כדי להגדיל את התחרות על התקנים הקיימים בארץ.

אנונימי/ת
07.04.2022, 09:54

שיתכבדו אותן מחלקות שמתקשות למלא את התקנים להפוך למחלקות בהן מלמדים מתמחים, להוסיף מומחים במקצוע שעברו השתלמויות בעולם המערבי, ליצור מצב בו מתמחה שסיים יוכל למצוא בזכות הקשרים של מנהל המחלקה והמומחים מקום להשתלמות עמיתים בחו"ל וכמובן ליצור תנאי חיים מבחינת חנוך, תרבות ומקומות עבודה לבני/בנות זוג בפריפריה

עוד עבודה בעיניים של ממשלת ישראל
אשרי המאמין