• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • גזבר: ד"ר דוד דביר
  • מזכיר: פרופ' יעקב דרייהר
  • מתאמת: מלי קושא
חדשות

לראשונה בישראל: טיפול חדשני להורדת שיעור ההתקפים אצל חולי אפילפסיה

ההליך שבוצע ב"שיבא" מביא לירידה דרמטית בשיעור ההתקפים עד כמעט הפסקה לחלוטין שלהם לצד שיפור משמעותי באיכות החיים בחולי אפילפסיה שלא הגיבו לטיפול עד כה

במרכז הרפואי שיבא ניתן השבוע טיפול חדשני, לראשונה בישראל, המוריד, כך על פי הודעת בית החולים, כמעט לחלוטין את שיעור ההתקפים אצל חולי אפילפסיה עמידה, כלומר שלא הגיבו כלל לטיפול תרופתי או ניתוחי. ההליך בוצע בחולה ובמסגרתו השתילו לה משאבה זעירה המזריקה ישירות למוח תרופה ייחודית. החידוש הזה הוא – פרי פיתוח של חברת Cerebral Therapeutics בארה"ב.

משיבא נמסרו הפרטים הבאים: ההליך החדשני בוצע עד כה באוסטרליה בלבד ובחמישה מטופלים. כולם חוו ירידה דרמטית בשיעור ההתקפים עד כמעט הפסקה לחלוטין שלהם לצד שיפור משמעותי באיכות החיים.

ד"ר ציון זיבלי, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית ומנהל היחידה לנוירוכירורגיה תפקודית בשיבא, שניתח את המטופלת: "במהלך הניתוח המורכב, הושתל צנתר, קטטר, מיוחד בעומק המוח של המטופלת ובאזור ספציפי שלו וחובר למשאבה המושתלת בבטן ומכילה את התרופה. כך מתאפשר פיזור התרופה בכל מעטפת המוח וכתוצאה מכך הפחתה בתדירות ההתקפים".

הניתוח בוצע במחלקה הנוירוכירורגית, תוך שיתוף פעולה עם יחידת IPU אפילפסיה והמחלקה הנוירולוגית וחברת Cerebral Therapeutics.

פרופ' ניקולא מאג'ו, מנהל שירות אפילפסיה ו-EEG וסגן מנהל המחלקה הנוירולוגית בשיבא הוסיף: "המטופלת אותרה כמועמדת להליך החדשני על ידי ד"ר קרן אלטמן, מתמחה במחלקה הנוירולוגית שלנו לאחר שהוברר כי למעשה מיצתה את כל קווי הטיפול.

"ההליך החדשני מהווה שינוי תפיסה מהותי בדרך הטיפול באפילפסיה עמידה וזאת בשני היבטים. ראשית, אם הבעיה היא במוח – הטיפול התרופתי צריך להינתן ישירות למוח ולא דרך הפה, מאחר שאז הוא עובר דרך מערכת העיכול, גורם לא אחת לתופעות לוואי ומגיע למוח במינון מופחת. השתלת המשאבה והקטטר מאפשרת לתת ריכוז יציב של התרופה במוח, ללא צורך בהתעסקות בנושא הזה מצד המטופל.

"ההיבט השני: אם עד כה מטופל שלא הגיב לתרופות, עבר הליך ניתוחי במסגרתו הוצא החלק במוח שמעורר את ההתקפים – הרי שהליך החדשני מאפשר לשמור על המוח בשלמותו ולחסוך מהמטופל את ההשלכות התפקודיות והקוגניטיביות הנובעות מהסרת חלק מהמוח".

פרופ' מאג'ו מסר עוד כי חולים נוספים מועמדים לביצוע ההליך החדשני בשל שיעור התקפים גבוה ממנו הם סובלים שגורמים לפגיעה קשה באיכות חייהם והן לפגיעות פיזיות יומיות, בזמן ההתקפים.

פרופ' אמיתי זיו, מנהל בית החולים השיקומי המשולב בשיבא: "אנו מאמינים שפריצת הדרך הטיפולית הזו, תשמש אותנו גם בתחומים נוספים של מחלות מערכת העצבים המרכזית במיוחד למטופלים שעד כה לא היה לעולם הרפואה מענה מיטבי עבורם".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "שיבא",  ד"ר ציון זיבלי,  אפילפסיה,  פרופ' אמיתי זיו
תגובות
אנונימי/ת
11.01.2022, 07:03

כל הכבוד לצוות משיבא!
ובמיוחד כל הכבוד לפרופ. ניקולא מאג\'ו על הוקרתה של דר. אלטמן.
מחזה, שלצערי, אינו נפוץ במחוזותינו. ישר כח