• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • גזבר: ד"ר דוד דביר
  • מזכיר: פרופ' יעקב דרייהר
  • מתאמת: מלי קושא
חדשות

מחקר ישראלי מצא: טיפול בחמצן יעיל נגד דיכאון קל עד בינוני

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב הוכיחו שיפור בסימפטומים דכאוניים בקרב חולים שטופלו באוויר מועשר בחמצן וזאת ללא כל תופעות לוואי

ד"ר עבד נ. עזב ויהודית בלוך. "הטיפול פשוט, זול ובטוח". צילום: שי שמואלי/ אונ' בן גוריון

מחקר חלוצי שנערך באוניברסיטת בן גוריון בנגב הדגים יעילות ובטיחות של טיפול באמצעות חמצן בקרב חולים עם דיכאון קל עד בינוני. ממצאי המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת המדעי Scientific Reports.

במחקר שנמשך כשש שנים השתתפו מעל 50 מטופלים באופן אקראי, ביניהם קבוצה שקיבלה טיפול בחמצן וגם קבוצת ביקורת. במהלך הטיפול בחמצן לא דווח כלל על תופעות לוואי. "להפך, כמה מהחולים אף ביקשו להשאיר אצלם את מחולל החמצן לתקופה ממושכת יותר", ציינו החוקרים.

המחקר בוצע בהובלת הדוקטורנטית יהודית בלוך, בהנחיית פרופ' יולי ברסודסקי מהחטיבה הפסיכיאטרית וד"ר עבד נ. עזב מהמחלקה לסיעוד, כולם מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

55 חולים חולקו לשתי קבוצות: הראשונה טופלה באוויר מועשר בחמצן (35% חמצן) והשנייה באוויר חדר/רגיל (21% חמצן) במשך 7-8 שעות בלילה למשך חודש. לאחר הטיפול הודגמו תסמיני דיכאון וחומרת מחלה מופחתים במספר סולמות מדידה.

על פי סולם המילטון לאומדן חומרת דיכאון נבדקו סימפטומים כגון: חומרת דיכאון, תסמיני חרדה, תחושות אשמה, מחשבות אובדניות, שינויים בתיאבון ובמשקל, הפרעות שינה וכיוצא בזה, זאת בנוסף לסולם ההתרשמות הקלינית הכללית (Clinical Global Impression). החמצן ניתן בתנאים אטמוספריים רגילים, כך שנמנעו הסכנות הקיימות בטיפול בתאי לחץ.

"מצאנו שהטיפול פשוט, זול ובטוח. הגדלת אחוז החמצן באוויר הנשאף הפחיתה את הסימפטומים של דיכאון, ללא תופעות לוואי כלל", מסביר החוקר ד"ר עזב. "כעת יש צורך להרחיב את המחקר למקומות נוספים ולהגדיל את מספר המשתתפים, על מנת לנסות לשחזר את התוצאות, אך הפוטנציאל של השיטה הוא גדול".

צוות המחקר כלל את פרופ' חיים בלמקר, פרופ' פסח שוורצמן, ד"ר פנינה רומם ז"ל וד"ר ארקדי בולוטין.

נושאים קשורים:  דיכאון,  חמצן,  אוניברסיטת בן גוריון,  מחקר,  פרופ' יולי ברסודסקי,  ד"ר עבד נ. עזב,  חדשות
תגובות