• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • גזבר: ד"ר דוד דביר
  • מזכיר: פרופ' יעקב דרייהר
  • מתאמת: מלי קושא
חדשות

האקדמיה למנהלי עמותות חולים – קורס אקדמי ראשון מסוגו בישראל

קורס חדש באוניברסיטת אריאל יכשיר מנהלי עמותות חולים בהתמודדות עם ניהול עמותה מול מערכת הבריאות, מחקרים קליניים, ייצור ורישום תרופות וטכנולוגיות רפואיות ותמיכה מקצועית בחולים

גיורא שרף, ממייסדי הקורס. "עם הכשרה מתאימה ומיצוב עמותות החולים כגוף מקצועי, יקודם משמעותית ייצוג החולים בישראל"

עם פתיחת שנת הלימודים האקדמאית פתחה אוניברסיטת אריאל את שעריה לחולים - מנהלים מ-40 עמותות חולים במחלות שונות חנכו את הקורס האקדמי הראשון בישראל ויחידי מסוגו בעולם שיקנה להם את המיומנות המקצועית הדרושה לייצוג החולים בישראל. הקורס יכשיר את מנהלי עמותות חולים בהתמודדות עם האתגרים של ניהול עמותה עם התמודדות מול  מערכת הבריאות, מחקרים קליניים, ייצור ורישום תרופות וטכנולוגיות רפואיות ותמיכה מקצועית פסיכו-סוציאלית בחולים.

"בכל העולם המערבי נציגי החולים יושבים בוועדות שונות והם שותפים לקבלת ההחלטות. פה בארץ זה עדיין לא מתקיים ומוצאים כל מיני פתרונות חלקיים ופחות אפקטיביים, שאמורים לשקף את הצרכים האמיתיים של החולים", מסביר גיורא שרף ממייסדי הקורס ומי שהקים עמותות בינלאומיות לחולים בסרטן דם. "אני מאמין שעם הכשרה מתאימה ומיצוב עמותות החולים כגוף מקצועי, זה יביא את השינוי ויקדם משמעותית את הייצוג של החולים בישראל".

"הקורס הוא חדשני ולא קיים בעולם, אין משהו שדומה לו", מסביר גיא תבורי, שותפו של שרף לייסוד הקורס ולהקמתם של עמותות חולי סרטן דם בארץ ובעולם. "כדי להיות נציג אמיתי של החולים, אתה צריך גם להכיר את מערכת הבריאות במדינה שאתה חי בה, גם לדעת לנהל עמותה, גם להבין באינטראקציה עם חולים ואת כל הנושא הפסיכו- סוציאלי ולהכיר גם את כל הפן הרגולטורי של תהליך ייצור ורישום תרופות, מחקרים קליניים ועוד. המטרה היא לייצר סטנדרט זהה לכולם".

שרף ותבורי החלו את דרכם כמטופלים לאחר שחלו בסרטן הדם. אצל גיורא זה קרה בגיל 48, לפני 22 שנה, אז הוא היה המנכ"ל והמקים של מלון חוף התמרים בעכו. שרף עזב את הכל, יצא למצוא לעצמו תרופה למחלה והצליח להיכנס לניסוי קליני שהציל את חייו. תבורי הוא כבר מדור החולים שאחריו, הוא לקה בלימפומה מסוג הודג'קין לפני 15 שנים שהיה רק בשנות העשרים לחייו.

לדברי תבורי הערך של הקורס הוא מעבר לאקדמיה ולהתמקצעות של מנהלי העמותות שחלקם כמונו היו מטופלים או בני משפחה של מטופלים. "ברמה תשתיתית, המטרה היא להכשיר את הדור הבא ושהעמותות יפעלו גם בעולם תוכן של כל אחת מהן אבל גם כקבוצה על מנת לקדם את נושאים רחבים כמו רגולציה ונגישות לתרופות, מעורבות במחקרים קליניים, תמיכה נפשית במטופלים, שלרוב עמותות חולים הן המענה המרכזי שלהם".

הקורס יתקיים במסגרת היחידה ללימודי חוץ של אוניברסיטת אריאל ובפיקוח אקדמי של המחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל. הוא ייפרס על 35 שבועות ויקיף כ-140 שעות אקדמיות שיעסקו בארבעה תחומים מרכזיים: ניהול מקצועי של עמותה, היכרות עם מערכת הבריאות בישראל, ייצור ורישום תרופות ומחקרים קליניים וליווי ותמיכה פסיכו-סוציאלית בחולים ובני משפחותיהם. הקורס עצמו קיבל חסות ללא מעורבות בתוכן של פארמה ישראל – ארגון חברות הפארמה הבינלאומיות המבוססות מחקר ופיתוח, כך שמנהלי העמותות, שחלקם פועל בהתנדבות, יוכלו להירשם אליו תחת דמי רצינות בלבד.

שרף מסביר כי "הקורס הבסיסי יבנה את הסטנדרט אבל אנחנו כבר בונים את השלב הבא, קורס 'מאסטר קלאס' לעמותות ותיקות. קורס ה'מאסטר קלאס' יתמקד בנושאים משותפים וחדשניים שנדרש בהם שיתוף פעולה של עמותות, כמו למשל תכנון וניהול מחקרים על איכות חיים של חולים במחלות השונות", אומר שרף.

"בקורס הבסיסי נתחיל ללמוד מבוא לחדשנות במערכת הבריאות וניגע בתחום Real World Evidence. עמותות חולים בחו"ל עושות מחקרים שלהן ואוספת דאטה על החולים במחלה שלהן". לדבריו, "הובלתי שני מחקרים בינלאומיים גדולים של חולים בלוקמיה שפורסמו בעיתונים מדעיים, אחד מהם על חולים שהפסיקו טיפול בהשתתפות של למעלה מ-1,000 חולים מ-68 מדינות. בעולם כבר עושים את זה ובארץ קצת פחות".

היועץ האקדמי ומפתח התכנים בקורס הוא ד"ר אבי זיגדון, חבר סגל במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל, מומחה במחקר בתחום עמותות החולים וצרכני בריאות ומנהל בהתנדבות יותר מעשור את עמותת חולי סרטן הגיסט בישראל. לדבריו, הקורס יסייע לפעילים בתחום עמותות חולים כדי להתמקצע ולקדם את המעמד של ארגוני החולים בישראל.

הקורס יתקיים בתל אביב עם נגישות גבוהה לתחבורה ציבורית. 

נושאים קשורים:  עמותות חולים,  גיורא שרף,  אוניברסיטת אריאל,  קורס אקדמי,  חדשות,  ד"ר אבי זיגדון
תגובות