• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • גזבר: ד"ר דוד דביר
  • מזכיר: פרופ' יעקב דרייהר
  • מתאמת: מלי קושא
חדשות

ישראלית בת 102 עברה הליך חדשני הקפאת גידול סרטני בשד

במקום הניתוח לכריתת הגידול הממאיר מחדירים לשד המטופלת מחט ייחודית המזריקה חנקן נוזלי ישירות לתא הסרטני

ישראלית בת 102 היא האישה הראשונה בארץ – וללא ספק המבוגרת ביותר – שעברה הליך של הסרת גידול סרטני מהשד באמצעות פרוצדורה חדשנית: הקפאת הגידול כדי שיתמוסס במקום ניתוח. ההליך בוצע ב"בילינסון" ועליו דווח אמש (ג') יואב אבן בחדשות ערוץ 12.

בדיווח נמסר כי האישה, אחות במקצועה שפרשה מכבר לגמלאות, אבחנה בעצמה את הגוש בשד ועברה בדיקות שאישרו את ההשערה שהיה גידול סרטני. מאחר שהישישה עברה באחרונה צנתור לב החליטו הרופאים המטפלים להימנע מניתוח עקב גורמי סיכון.

פרופ' אלי עטר, מנהל מערך הדימות ב"בילינסון", מסר כי "יש בישראל חולות נוספות שאינן יכולות לעבור ניתוח, או חוששות ממנו" ולכן הוצע הליך חדשני חלופי. הוא פותח בחברה הישראלית Icecure.

הפיתוח עדיין מצוי בשלב מחקר. במקום הניתוח לכריתת הגידול הממאיר מחדירים לשד המטופלת מחט ייחודית המזריקה חנקן נוזלי ישירות לתא הסרטני. כך נוצר מעין כדור קרח סביב הגידול. הוא מוקפא ועם הזמן נספג כולו בגוף.

פרופ' עטר מסר כי פרוצדורה זאת נוסתה בגידולים סרטניים באיברים אחרים אבל עתה לראשונה במקרה של סרטן שד. בארה"ב מתבצע עתה ניסוי הבוחן מהי יעילות ההקפאה לעומת הניתוח תוצאות הביניים נראות מעודדות מאוד.

נושאים קשורים:  חדשות,  הקפאת גידול סרטני,  סרטן השד,  המרכז הרפואי "בילינסון",  Icecure
תגובות
אנונימי/ת
21.10.2021, 21:37

איפה אפשר להשקיע בחברה הזאת ???