• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • גזבר: ד"ר דוד דביר
  • מזכיר: פרופ' יעקב דרייהר
  • מתאמת: מלי קושא
חדשות

ספר חדש: פושעים בשם המדע

The Icepick Surgeon, ספר חדש שיצא לאור לאחרונה בארה"ב, מציג פרשיות עבר שבהן רופאים וחוקרים לא בחלו ברצח, הונאה, חבלה ומעשים מזעזעים אחרים שבוצעו בשם המדע

צילום מתוך כריכת הספר The Icepick Surgeon מאת סם קין

ספר חדש שראה אור בימים אלה בארה"ב – The Icepick Surgeon, מאת סם קין – ריכז אוסף מידע, שברובו כבר מוכר, על רופאים-חוקרים שניתן להכליל אותם תחת הכינוי "נבלים שפשעו בשם המדע". על הספר החדש דיווח הבוקר (ב') צח יוקד ב"הארץ".

בין  הדוגמאות שמובאות בספר על "הנבלים": פרשת הרופאים החוקרים האמריקאים שדגמו דם כחלק ממחקר בשם "טסקיגי", מחקר ידוע לשמצה ושם נרדף לאכזריות ממסדית ולסתירה לאתיקה רפואית, שעסק במחלת העגבת בראשית שנות ה-30 ושבו נדגמו רק ובעיקר שחורים, וייתכן שצאצאיהם, מאות אלפים כיום, הם עתה סרבני החיסון לקורונה משום שאיבדו את אמונם בממסד הרפואי האמריקאי. גם כאשר כבר היה פניצילין שמסוגל לרפא עגבת, הרופאים לא סיפרו על קיומה של התרופה לשחורים שהשתתפו במחקרם. הרופאים אמרו כי המחקר נועד ללמוד השפעות ארוכות טווח של עגבת ו"אילו ריפאו, היו הורסים לעצמם את מחקרם", הדגיש קין בספר.

פרשה אחרת היא זו של חוקרי אנטומיה בבריטניה במאה ה-19 שבשם המחקר שלחו סטודנטים באישון לילה ועם ליווי צמוד להוציא גופות מקברים. בכך עסק רוברט נוקס ששילם על כל גופה לשני רוצחים ולא שאל מהו מקור הגופות שקיבל. "זה אחד הפשעים האכזריים ביותר בהיסטוריה של המדע והרפואה", צוין. גם ג'ון האנטר, שבשם חקר האנטומיה פירק, השמיד, חתך וזרק לפח יותר מ-2,000 גופות שהוצאו במיוחד בשבילו מקברים, מוזכר כאן.

דוגמה נוספת היא של רופאים שבשנות ה-30 וה-40 עבדו בשירות גרמניה הנאצית ו"פעלו מתוך תחושה לפיה ניסויים רפואיים במי שאינם מהגזע הארי היא חובה מוסרית", כפי שמגדיר זאת מחבר הספר. "15 אלף אנשים מתו באותם ניסויים ועוד 400 אלף נותרו נכים ומצולקים. רבים מאותם ניסויים היו אסורים על בעלי חיים, על פי החוק הנאצי. בניגוד לקופים, כלבים וסוסים, ליהודים ולאסירים פוליטים לא היתה הגנה מצד החוק. מדענים אלה הצטרפו למפלגה הנאצית בשלב מוקדם ובמספר גדול יותר מכל בעלי מקצוע אחרים בגרמניה. קין מסביר זאת בכך שהם רחשו עוינות וקנאה ברופאים ומדענים יהודים מצליחים ברלין. הם היו גם קרייריסטים שחיפשו דרך להתקדם ועשו זאת כדי להתחבב על ראשי הנאצים.

בספר מוזכר גם תומס אלווה אדיסון, ממציא הנורה החשמלית, הטלגרף ואביזרים אחרים, שבמחקריו חשמל למוות 44 כלבים, שישה עגלים, שני סוסים וחיפש פילים בקרקסים. בספר הוא מתואר כ"שפל שלא רק התאכזר לחיות אלא גם הונה אנשים, קיבל 5,000 דולר (110 אלף דולר במונחי ימינו) מחברת טלגרף מקומית לפיתוח חשמלי והשתמש בכסף לצורך אותו פיתוח שמכר לחברה מתחרה ב-30 אלף דולר. הוא היה גאון אבל גם אדם פגום מבחינה מוסרית ועסקית שדאג רק לעצמו והיה מוכן לבגוד גם בקרוביו".

נושאים קשורים:  ספר חדש,  מחקרים,  The Icepick Surgeon,  חוקרים,  מדע,  הונאה,  חדשות
תגובות