• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

TIME: שני פיתוחים רפואיים מישראל ברשימת ההמצאות החשובות בעולם

מכשיר לטיפול במיגרנות שהומצא על ידי נוירולוג מרמב"ם ומכשיר ה-Tyto הישראלי לניטור ולתקשורת וידיאו עם רופא הם בין עשר ההמצאות החשובות והמשפיעות ביותר בעולם לשנת 2019 בתחום הבריאות

Theranica Nerivio Migra. המכשיר מוצמד לזרוע המטופל וזרמי חשמל לגוף בשליטת הטלפון החכם מצליחים לחסום את אותות הכאב האופייניים למיגרנה

מכשיר לטיפול במיגרנה שפותח במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה ומכשיר ביתי ליצירת תקשורת מהירה עם רופא שפותח בחברת הייטק ישראלית נכללו בין עשר ההמצאות החשובות והמשפיעות ביותר בשנת 2019 בתחום הבריאות והטיפול הרפואי. הפיתוחים הישראליים נמצאים גם ברשימת 100 ההמצאות החשובות במגוון רחב מאוד של תחומים ונושאים כגון חינוך, בידור, משחקים, אביזרי עזר, שפורסמה בימים אלה במגזין "טיים".

המכשיר לטיפול במיגרנה פותח לפי רעיון של פרופ' דוד ירניצקי, מנהל המחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם ועליו דווח לראשונה בכתב העת הרפואי Neurology לפני כשנתיים וחצי. בדיווח נמסר כי במחקר ראשוני שנעשה ברמב"ם שבו נבדק המכשיר החדשני לשם טיפול במיגרנות, הוא נמצא יעיל.

פטנט של חברת הסטארט-אפ הישראלית Theranica. פתרון לסובלים ממיגרנה - מהיר, נייד ויעיל, ללא כימיקלים

המכשיר מוצמד לזרוע המטופל ועליו מדבקה. הוא שולח זרמי חשמל לגוף המטופל בשליטת הטלפון החכם ובכך מצליח לחסום את אותות הכאב האופייניים למיגרנה. הפטנט פותח יחד עם חברת הסטארט-אפ הישראלית Theranica ונוסה במספר מחקרים שנעשו בארה"ב ובישראל. כיום המכשיר משווק רק בארה"ב ורכישתו מחייבת מרשם רופא.

פרופ' ירניצקי אמר: "מיגרנה היא בעיה רפואית הפוגעת מדי יום, ללא התראה, באיכות החיים של עשרות מיליוני בני אדם בעולם. שוק התרופות למניעה או לטיפול במיגרנה מגלגל מיליארדי דולרים אלא שרוב הסובלים מהבעיה מייחלים לפתרון מהיר, נייד, יעיל ואם אפשר מבלי להכניס כימיקלים לגוף.

"הפטנט שפותח אצלנו מהווה פתרון לא תרופתי שעונה בדיוק על הדרישה הזו. על פי המחקרים שפורסמו ב-2017 וב-2019, בתום שעתיים מתחילת הטיפול, כ-60% מהחולים דווחו על הקלה בכאב מדרגת קשה או בינונית לדרגת קל או אין כאב. זה הישג שווה ערך לזה של התרופות הייעודיות למיגרנה, אבל בלי תופעות הלוואי של התרופות. הנבדקים דיווחו גם על כך שהמוצר מפחית את הכאב באופן טוב יותר אם משתמשים בו בפרק זמן של פחות מ-20 דקות מרגע התחלת ההתקף.

"זה בהחלט כבוד גדול להיכלל ברשימה מכובדת זו של 'טיים'", אמר פרופ' ירניצקי. "אני מקווה שהמכשיר ישפר את חייהם של רבים, ככל הניתן. עבור אנשים פעילים הסבל מכאבי המיגרנה פוגע באיכות החיים, בסדר היום וביכולת העבודה. האפשרות לוותר על תרופות, ללכת עם מכשיר קטן בתיק שאותו מצמידים בדיסקרטיות על הזרוע מתחת לשרוול החולצה מיד עם הופעת התקף, מפעילים ל-20 עד 45 דקות ושוכחים מההתקף – זו בשורה משמחת".

מכשיר ה-Tyto שפותח בישראל. בדיקות ביתיות מרחוק ווידיאו עם הרופא המטפל

המכשיר האחר שנכלל ברשימת הכבוד בתחום הטיפול הרפואי  שפרסם "טיים" הוא ה-Tyto שפותח בישראל. המכשיר הקטן, שמוצע כיום לרכישה בידי מבוטחי קופות שונות, בעיקר במשפחות עם ילדים קטנים, מאפשר לבצע בבית בדיקות חיות שונות כמו בדיקת ריאות, עור, גרון, אוזניים ולתקשר מיד בוועידת וידיאו ישירה עם הרופא כדי שיוכל לקבלן בזמן אמת לצורך האבחון והצעת הטיפול הנדרש וכל זאת כדי לחסוך בהגעה למוקד רפואי, במיוחד כשהוא מרוחק ממקום המגורים, בשעת לילה או בחג.

ההמצאות האחרות בתחום הטיפול הרפואי שנכללו ברשימה זו הן: מערכת המזכירה "קופסה שחורה" עבור חדרי הניתוח כדי ללמוד מטעויות רפואיות ובכך לקדם בטיחות ניתוחית (פיתוח של חברה קנדית); מכשיר המפחית סיכון לאבחון שגוי ברדיולוגיה (חברה משיקגו); מכשיר להקלה בכאבי סינוס (חברה אמריקאית); אולטרסאונד ידני, סנוגרף לממוגרפיה (חברת GE), מכשיר לזיהוי מהיר של מקור הזיהום למניעת הרעלת מזון, רובוט לבית החולים ורובוט המשגיח על פעילות ביתית של זקנים.

נושאים קשורים:  TIME,  פיתוח ישראלי,  פרופ' דוד ירניצקי,  מיגרנה,  Tyto,  חדשות,  המצאה ישראלית
תגובות