• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

מכון ויצמן מגייס 10,000 מתנדבים למחקר שנועד לאפשר חיזוי של התפתחות מחלות

במחקר 10K, בהיקף שלא נעשה עד כה בישראל, מתכננים החוקרים לעקוב לאורך זמן אחרי אוכלוסיית הנבדקים במטרה למצוא קשר בין חשיפה לגורמים מסוימים לבין הופעת מחלות עתידיות

מעבדת מכון ויצמן. צילום: דורון הורוביץ/ פלאש 90

מכון ויצמן מציע ל-10,000 ישראלים להשתתף במחקר חדשני בהיקף שלא נעשה עד כה בישראל ויעסוק בקשר שבין אורחות חיים למחלות. זאת במטרה לפתח על בסיס ממצאי המידע שייאסף שיטות מתקדמות לחיזוי מחלות, שנים לפני שהן פורצות.

במחקר 10K מתכננים החוקרים לעקוב לאורך זמן אחרי אוכלוסיית המתנדבים-נבדקים במטרה למצוא יחס או קשר בין חשיפה לגורמים מסוימים לבין הופעת מחלות. ההרשמה למחקר נפתחה השבוע.

בפרויקט 10K ישולבו בדיקות רפואיות חדשניות ושיטות מתקדמות של בינה מלאכותית במטרה לגלות מאפיינים אישיים היכולים לעזור בחיזוי מצבים רפואיים עתידיים, הרבה לפני שהם פורצים. על בסיס אפיון זה, מאמינים החוקרים, בעתיד אפשר יהיה לפתח שיטות שישפרו את היכולת לחזות ברמה האישית מחלות שונות, שנים לפני שהן מתגלות, ובהמשך אף ימנעו את התפתחות המצבים הבלתי רצויים האלה וישפרו את איכות ותוחלת החיים.

בפרויקט 10K משולבים חידושים ברפואה, בביולוגיה ובמדעי המחשב. את המחקר מוביל צוות רב תחומי מהמכון בראשות פרופ' ערן סגל. בצוות יהיו חוקרים שאחראים לתגליות שונות, בין היתר בתחום הרכב חיידקי המעיים ומשמעותם למחלות ולתזונה מותאמת אישית. במהלך המחקר ייאספו נתונים על המצב הרפואי של המשתתפים באמצעות סדרת שאלונים ובדיקות דם.

מעבר לשאלונים ולבדיקות הדם שיילקחו בקופות החולים שאליהן משתייכים המתנדבים, יתבצעו במכון ויצמן ברחובות בדיקות שבחלקן אינן נגישות מחוץ למחקר. הנתונים יעובדו באמצעות כלי בינה מלאכותית מתוחכמים. התוצאות יהיו זמינות למשתתפי המחקר. בין הנתונים שייאספו: תוצאות ריצוף דנ"א, מעקב אחרי השינויים ברמות הסוכר בתגובה לאכילת מזונות שונים ופירוט הרכב חיידקי המעיים. כמו כן, בדיקות דם מיוחדות ינסו לאתר סמנים שונים שעשויים להיות קשורים למחלות שאולי יתפתחו בעתיד.

בשלב ראשון לא צפוי שמשתתפי המחקר יפיקו תועלת אישית ישירה מהבדיקות שיעברו. ההשתתפות במחקר היא לאנשים בריאים בני 70-40. אין מדובר טיפול, והבדיקות שייעשו במסגרת פרויקט המחקר אינן משמשות בשום מקרה לאבחון קליני. ההשתתפות במחקר ללא עלות ותתבצע תחת סודיות רפואית.

לפרטים נוספים ולהרשמה - ליחצו כאן.

נושאים קשורים:  מכון ויצמן,  מניעת מחלות,  מחקר ישראלי,  מחקר 10K,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
13.01.2020, 08:59

לא ממליצה להצטרף למחקר - יחס מזלזל לנחקרים
אני מאוכזבת מקבוצת המחקר עד עמקי נשמתי. את כל העולם סובבתי כדי להגיע ליום בדיקות על חשבון יום עבודה כי לא מאפשרים להגיע בשעות אחר הצהריים (חלילה), הקפדתי על רישום התזונה, אספתי דגימות צואה בשבילם והם לא מוצאים את ההגינות אפילו לוודא שהדגימות והמידע יגיע אליהם. פשוט ביזיון שאני צריכה לרדוף אחריהם בשביל זה.
שוב תאמו איתי איסוף ושוב לא הגיעו אחרי 4 שעות שחיכיתי בבית.
המלצתי לכ"כ הרבה אנשים להצטרף למחקר, עודדתי וסיפרתי כמה זה חשוב ותורם לכולם. וזה היחס שאתם מעניקים לנחקרים שתורמים מזמנם?
אפילו אולגה מהצוות שלהם נתנה לי טלפון לא נכון כשביקשתי שתיתן לי אפשרות להיות איתה בקשר כדי לוודא שהשליחות מתבצעת. כשכמובן לא הגיעו אלי שוב וניסיתי ליצור איתה קשר התברר שהיא נתנה לי את הטלפון של חברת השליחויות כשבמפורש ביקשתי טלפון ליצירת קשר ישירות אם תהייה בעיה.
תתביישו לכם.