• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

רקמות שומן בגוף מושפעות מזיהום אוויר וגורמות לתחלואה

מחקר שנערך ב"סורוקה" ובו נבדק הקשר בין זיהום אוויר לתאי שומן אנושיים זכה בפרס ראשון בכנס העולמי העוסק בזיהום סביבתי שהתקיים בפורטוגל

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קלינים ב"סורוקה". "זיהום האוויר משחק תפקיד בשפעול השומן". צילום: רחל דוד

רקמות שומן בגוף מושפעות מזיהום אוויר ולכן גורמות לתחלואה – מחקר בנושא הזה שערכו רופאים-חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע ואוניברסיטת בן גוריון, שבו נבדק הקשר בין זיהום אוויר לתאי שומן אנושיים, זכה באחרונה בפרס ראשון בכנס העולמי העוסק בזיהום סביבתי שהתקיים בפורטוגל.

המחקר, שעורכיו הגדירו כראשון מסוגו בעולם, נעשה במסגרת עבודת דוקטורט של ליאור חסן בהנחיית פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה, בשיתוף פעולה עם מעבדתו של פרופ' אסף רודיך מהמחלקה לביוכימיה ומעבדתו של פרופ' איתי קלוג מהמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון. נבדקה בו ההשפעה של זיהום אוויר סביבתי על תאי שומן מהשכבה התת עורית ומשכבת קרום חלל הבטן.

החוקרים בדקו סמנים ביולוגיים המעידים על דלקתיות ברקמות השומן. לשם כך נאספו רקמות ממטופלים שעברו ניתוח בטני. נעשה שימוש במודלים חדשניים להערכת החשיפה של המטופלים לזיהום אוויר בפרקי זמן של שבוע, שלושה עד שישה חודשים ושנה.

במסגרת תוצאות המחקר נמצא כי קיים קשר בין זיהום אוויר לכ-40 סמנים ביולוגיים ברקמת השומן האנושית בפרקי הזמן השונים, מה שמעיד על כך שרקמת שומן החשופה לזיהום אוויר הופכת להיות מזיקה לגוף.

ידוע כי חשיפות לזיהומים סביבתיים באוויר, במים, באדמה או במזון עלולות לחדור לגוף האדם דרך העור, בבליעה ובשאיפה. מחקרים רבים הראו שקיים קשר משמעותי בין החשיפה לזיהום אוויר לבין סוכרת ומחלות לב וכלי דם, אולם המנגנונים שבהם מזהמים אלה תורמים להתפתחות המחלות נמצאים עדיין במחקר.

פרופ' נובק ציין: "השומן הוא איבר אנדוקריני שיש לו השפעה על שאר המערכות בגוף. מצאנו במחקר זה שרקמת שומן שחשופה לזיהום אוויר נראית כרקמה משופעלת, כלומר 'שומן עצבני', מה שמסביר מדוע חלק מהאנשים הסובלים מעודף משקל חולים ומדוע אחרים לא. זיהום האוויר משחק תפקיד בשפעול השומן, הופך אותו לאקטיבי ובכך גורם לתחלואה".

ממצאי המחקר הוצגו בכנס הבינלאומי הרביעי העוסק בתחום זיהום סביבתי, International Congress on Occupational & Environmental Toxicology, והוא זכה בו בפרס במקום הראשון.

בימים אלה מתבצע ב"סורוקה" מחקר המשך ובית החולים מגייס לשם כך מטופלים שעתידים לעבור בו ניתוח בטני. הם יענו לשאלונים שיאפשרו להעריך את מידת החשיפה לזיהום אוויר ויובאו בחשבון הרגלי המטופלים כעישון, פעילות גופניות ומשך הזמן שהיו מחוץ לבית. הממצאים נועדו לחדד את הקשר האפשרי שבין חשיפה לזיהום אוויר וההשפעה שלה על רקמת השומן האנושית.

בית החולים מסר עד כי שימוש במודלים חדשניים לבדיקת השפעות זיהום האוויר על מחלות לב וכלי דם ומטבוליזם ברמת הרקמה יאפשרו גם לשפר את ההבנה המנגנונית על הקשר שבין זיהום אוויר, הביולוגיה של רקמת השומן והתפקוד המטבולי.

נושאים קשורים:  פרופ' ויקטור נובק,  זיהום אוויר,  רקמות שומן,  מחקר,  חדשות
תגובות