• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

חוקרים בארה"ב ריפאו פצעים כרוניים באמצעות תכנות מחדש של תאי העור

החוקרים סבורים כי השיטה עשויה לשמש לטיפול בנזקי עור בבני אדם - כוויות, פצעי סוכרת ופצעי לחץ ומחקרם יאפשר הבנה טובה יותר בכל הנוגע לסרטן העור

חוקרים ממכון סאלק בקליפורניה הצליחו לגדל עור בריא ולרפא פצעים וכיבים כרוניים בעכברים באמצעות שיטת "התכנות מחדש", הטכנולוגיה הקיימת כבר למעלה מעשור לגידול תאי עור חדשים. דו"ח המחקר התפרסם אתמול (ד') ב-Nature.

החוקרים סבורים כי השיטה עשויה לשמש לטיפול בנזקי עור בבני אדם - כוויות, פצעי סוכרת ופצעי לחץ ומחקרם יאפשר הבנה טובה יותר בכל הנוגע לסרטן העור. בשיטת התכנות  מחדש של תאים, הופכים תאים בוגרים לדמויי תאי גזע, כלומר ניתן למיינם מחדש לסוגי תאים שונים.

בדיווח על המחקר ב"הארץ" הבוקר נמסר עוד כי החוקרים מקליפורניה הפכו את תאי העור הפגועים לתאי גזע באמצעות ארבעה רכיבים שאפשרו התפתחות תאים בריאים ללא השתלות עור. הם התמקדו בשכבת הבסיס של האפידרמיס שבה מופקים קרטינוציטים, התאים בעלי יכולת התחלקות, המהווים את העתודה של תאי העור ומעורבים בתהליכי ריפוי העור.

ההישג העיקרי של החוקרים: איתור המשתנים ההכרחיים ליצירת תאים בריאים ומתפקדים. זוהו 55 משתנים המאפיינים את הקרטינוציטים הבסיסיים. בהמשך צומצמה הרשימה לארבעה רכיבים בלבד. תאי הגזע שנוצרו רוכזו בבסיס האזורים הפצועים ושם התמיינו לקרטינוציטים.

עוד דווח כי העכברים עם כיבי העור שקיבלו את הטיפול הזה החלו להחלים כעבור 18 יום. כעבור שלושה חודשים, התאים שיצרו החוקרים נראו והתנהגו כתאי עור בריאים, על פי בדיקות מולקולריות וגנטיות.

אחד החוקרים אמר: "הניסוי שלנו מהווה הוכחה ראשונית לכך שניתן לחדש רקמה תלת מימדית שלמה, במקרה זה עור, ולא רק כתאים בודדים. הידע החדש יכול לשמש לטיפול במצבים רפואיים אחרים ולא רק לתיקון נזקי עור. שיטה זו יכולה להחליף שימוש בהשתלות ולצמצם ניתוחים פלסטיים".

"הארץ" הביא את תגובת פרופ'-משנה ירון פוקס, ראש המעבדה לתאי גזע ורפואה רגנרטיבית בבית הספר לרפואה בטכניון: "בשנים האחרונות יש  התפתחות אדירה בתחום התאי הגזע. התקווה היא שתאים אלה יוכלו לסייע ביצירת איברים ובהחשת תהליכי ההחלמה והתחדשות. פריצת הדרך במחקר הזה היא ההצלחה להשרות יצירת תאים דמוי תאי גזע של האפידרמיס על ידי ביטוי של ארבעה פקטורים באופן שיאפשר החלמה של פצעים כרוניים. ההישג פותח כיווני מחקר רבים בתחום ההחלמה וחשיבותו בהבנת תהליכי מחלות כמו סרטן העור".

נושאים קשורים:  תאי עור,  תכנות מחדש,  תאי גזע,  אפידרמיס,  קרטינוציטים,  כיבי עור,  פרופ'-משנה ירון פוקס,  רפואה רגנרטיבית,  חדשות
תגובות