• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

מייסדת וראש התכנית הלאומית למדדי האיכות בבתי החולים פרשה מתפקידה

על רקע עימותים עם מנכ"ל משרד הבריאות הודיעה ד"ר ענת עקה-זוהר, ראש מינהל איכות, שירות ובטיחות הטיפול, על עזיבתה לאלתר

ד"ר ענת עקה-זוהר, תמונת ראש (צילום: פרטי)
ד"ר ענת עקה-זוהר, ראש מינהל איכות, שירות ובטיחות הטיפול במשרד הבריאות. פרשה לאלתר (צילום: פרטי)

ראש מינהל איכות, שירות ובטיחות הטיפול במשרד הבריאות ומי שיסדה ועמדה בראש התכנית הלאומית למדדי האיכות בבתי החולים, ד"ר ענת עקה-זוהר, הודיעה אתמול (ד') על פרישתה לאלתר מעבודתה במשרד הבריאות. זאת, על רקע חיכוכים ואי הסכמות עם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. כך דווח הבוקר (ה') ב"ישראל היום".

התכנית הלאומית למדדי איכות, בראשות ד"ר עקה-זוהר, פועלת זה חמש שנים ונחשבת לפרויקט החשוב ביותר של משרד הבריאות לשיפור איכות הטיפול והשירות הרפואי.

לפני כחודשיים מינה מנכ"ל משרד הבריאות ועדה מייעצת חדשה לתכנית המדדים הלאומית שבראשה ד"ר ורד עזרא, ראשת מינהל רפואה במשרד הבריאות. בכתב המינוי הדגיש בר סימן טוב, כך דווח, שיש צורך בשינוי בתכנית. במקביל, לאחרונה החל משרד הבריאות בבדיקת טענות על הטיה בחלק מהנתונים בתכנית המדדים והסקרים הלאומית.

אולם, על פי "ישראל היום", הטענות הנחקרות היו על רקע עימות בין בר סימן טוב לד"ר עקה-זוהר, שאף זומנה לשימוע אצל המנכ"ל שטען טענות רבות נגדה.

עו"ד רם גמליאל, המייצג את ד"ר עקה-זוהר, מסר בדיווח כי "לאור מחלוקות שהתגלעו בין מנכ"ל המשרד לד"ר עקה-זוהר, ולאחר פרסומים מגמתיים ובלתי נכונים שהודלפו לתקשורת, בחרה מרשתי לסיים את תפקידה בהתאם לתכנית הפרישה הכללית לבכירים של נציבות שירות המדינה, ועל מנת לצמצם את המשך הפגיעה בתכנית שמונעת ממניעים בלתי ענייניים".

עוד צוין בדיווח כי 12 רופאים ומנהלים בכירים בוועדת ההיגוי של תכנית הממדים כתבו למנכ"ל משרד הבריאות מכתב תמיכה בד"ר עקה-זוהר ובו ציינו כי "בכתבות שהתפרסמו לאחרונה ב'ישראל היום' יש התייחסות לתכנית המדדים הלאומית לבתי חולים כ'סכנה לאומית' ומצאנו לנכון להגיב על ביקורת לא מוצדקת זו. התכנית הובילה לשיפור משמעותי באיכות הטיפול ופגיעה בה היא פגיעה בכלל הציבור".

נושאים קשורים:  ד"ר ענת עקה-זוהר,  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב,  התכנית הלאומית למדדי איכות בבתי החולים,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
02.08.2018, 08:38

מה הכוונה "בחרה מרשתי לסיים את תפקידה בהתאם לתכנית הפרישה הכללית לבכירים של נציבות שירות המדינה" - האם זה אומר שהיא תקבל פנסיה כבר מעכשיו?

אנונימי/ת
02.08.2018, 09:00

על פניו נראה שכן. מבחינת גיל היא צעירה בערך ב 10 שנים ממה שמותר לפי הנציבות:
https://www.gov.il/BlobFolder/policy/2012435/he/2012435.pdf

אבל למה שיהיה אכפת למישהו. ממילא זה כסף של משלם המיסים...

אנונימי/ת
03.08.2018, 14:00

בדיוק כך

אנונימי/ת
04.08.2018, 22:52

שחקה אותה. הלוואי עלי.

ביזארי!!

אנונימי/ת
02.08.2018, 12:09

כמה נזקים עוד יעשה מבס"ט - כמנהל משרד הבריאות- שאינו רופא ואינו מבין ברפואה?

אנונימי/ת
02.08.2018, 23:49

קצת מפחיד איך שמערכת הבריאות מתנהלת, אולי בעצם כל השירות הציבורי. מילא מנהל המחלקה שלי כזה, ניחא, הוא מונע מאגו ופחד רדיפה.. מילא הנהלת בית החולים, הם מונעים מלחצים כלכליים בלתי אפשריים ורגולציה אטומה אבל משרד הבריאות בעצמו. עצוב.

אנונימי/ת
03.08.2018, 09:26

תפנימו-הבר סימן טוב הזה לא רק נער אוצר מפונק ולא מבין שום דבר ברפואה הוא גם שונא רופאים ידוע-תזכרו את המומ האחרון
להעיף אותו יחד עם סגן השר שלו ויפה שעה אחת קודם למומ החדש

אנונימי/ת
03.08.2018, 15:02

רק שענת לא רופאה, היא אחות.

03.08.2018, 11:14

שיטה של מדדי איכות בודדים לכל מיקצוע במדידה ודווח עצמיים פועלת בארץ ויש לבטלה מדי. בחו"ל היא נכשלה וברור כיום שגרמה נזק למטופלים. היא שימשה שיטת "הלבנה" למחלקות מסוכנות . כך עלה במספר בקרות בבתי חולים בUK. מי שרוצה לשמוע על על יכול להגיע לכנס בנובמבר בבית הסתדרות הרופאים בלונדון . Thursday 22 November
09:00 Improving the quality of quality improvement Professor Mary Dixon-Woods, THIS Institute, University of Cambridge
עברו שם לבקרה סמויה ממוחשבת. גם מדדי האיכות שנמדדים משתנים בזמן לא ידוע והם מרשימה של כ50 מדדים לכל מיקצוע.
לצערי הרב גם בישראל מחלקות " לא מדייקות" במדידה ובדווח. הדבר ברור לחלוטין . זו הפרת אמון ששיבשה לחלוטין את אמינות מדדי איכות בארץ.
לפני 3 ח בשעה 3 בבוקר בעת קבלת פג שבוע 25 נדהמתי שאחות מצטיינת במחלקתי ביצעה מדידת חם לפג בגיל מספר שניות מיד לאחר הלידה. קיים מדד איכות לפגיות שמוגדר כחם גוף בקבלה לפגיה עד גיל 15 דקות מרגע ההגעה לפגיה. לחלוטין לא נכון למדוד חם מיד בלידה בחדר ניתוח . יש למדוד לאחר סיום הטרנספורט לפגיה לבדוק האם בדרך נשמר חם הגוף. כשנזפתי באחות היא הסבירה לי שכמשתתפת בקורס אחיות טיפול נמרץ היא נשלחה לתקופה הסמכה בפגיה גדולה וחשובה ושם "כך זה מבוצע". אז הבנתי מדוע שם התוצאה 100% ואני במאמץ רב מגיע בקושי ל60%. חמור שבעתיים שמדד זה נכנס גם לתוכנית תמריצים ועמידה בו מעניקה תקציב מכספי ציבור שהוא על בסיס נתוני שנאספו שלא על פי ההנחיות.
הדרך היחידה לבצע בקרת איכות אמינה ובונה היא במדידה סמויה מגליונות ממוחשבים על ידי גוף בקרה ארצי. ענין נוסף הוא פריסה של תוכנה מתאימה לבקרה. תוכנה כזו נועדה לתקן הטיות קשות שקימות כיום כאשר המדד בלתי תלוי במשתנים אחרים . איך אפשר להתיחס למדד איכות ללא שקלול תמהיל חולים? מה התועלת בשיטה כזו?

אנונימי/ת
03.08.2018, 13:34

בהחלט וגם לא כולם ממוחשבים ואם כן משנים תוצאות לפני העברתן למשרד העישון והתמיכה בילדי זרע עמלק

אנונימי/ת
03.08.2018, 18:50

מדד חם גוף פג בקבלה לפגיה מזכה בתקציב בהיותו סעיף בתוכנית התמריצים של משרד הבריאות. אם זה נכון שמחלקות "מזייפות" את הנתונים הרי שמדובר בעבירה כפולה : עוות של מידע רפואי, גזל תקציב ציבורי. מבקר המדינה חייב לבדוק את הענין

אנונימי/ת
04.08.2018, 18:28

צודק בהחלט. גם ברפואה הראשונית מדדי האיכות הם קרקס. סופרים כה מרשמים לאנטיביוטיקה רופא מפיק אבל התוכנה לא מאפשרת לקזז משטחי לוע או תרביות חיוביות אחרות אז מפרסמים מספר מוחלט של מרשמים דבר שלא מלמד על כלום. בנוסף לכך עושים השוואה לממוצע מחוזי שכולל מרפאות בבני ברק ומרכז גבעתיים. תעשיה שלמה שמייצרת מוצר הוא קשקשת מוחלטת

אנונימי/ת
03.08.2018, 19:27

סימן טוב הוא בפטעל סימן רע מאוד לבריאות בישראל. איך בחרו בבור כזה? מטריד לחשוב כמה שקרים,שוחד,נפוטיזם וחוסר יכולת קוגניטיבית יש לקברניטי המערכת הכושלת הזו. וזה הולך ומחמיר.

אנונימי/ת
03.08.2018, 19:27

סימן טוב הוא בפטעל סימן רע מאוד לבריאות בישראל. איך בחרו בבור כזה? מטריד לחשוב כמה שקרים,שוחד,נפוטיזם וחוסר יכולת קוגניטיבית יש לקברניטי המערכת הכושלת הזו. וזה הולך ומחמיר.

אנונימי/ת
20.08.2018, 02:22

"פקידיזציה" של הרפואה - בכל הרמות הולכת וגוברת. לצערי העמוק..