• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

פרופ' נסים לוי, חוקר תולדות הרפואה בישראל, הלך לעולמו

ההיסטוריון, מייסד המכון לגסטרואנטרולוגיה של בית החולים הדסה-רוטשילד, מראשוני המורים בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, הלך לעולמו אתמול והוא בן 85

פרופ' נסים לוי ז"ל. חוקר תולדות הרפואה בישראל

פרופ' נסים לוי שהיה רופא גסטרואנטרולוג, פרופסור חבר קליני בטכניון ומעל לכל חוקר תולדות הרפואה בישראל, הלך לעולמו אתמול (ב') והוא בן 85, בביתו ביקנעם.

פרופ' לוי נולד בסופיה, בירת בולגריה, וסיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1967 ייסד את המכון לגסטרואנטרולוגיה של בית החולים הדסה-רוטשילד (לימים המרכז הרפואי בני ציון) בחיפה ושימש כמנהלו עד 1999. היה מראשוני המורים בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה והגיע בה לדרגת פרופסור חבר קליני.

לצד עיסוקו ברפואה, גילה עניין בחקר תולדות הרפואה בישראל. לימד קורס בנושא זה בפקולטה לרפואה של הטכניון מ-1986 עד 2006 ופירסם כ-50 מחקרים ובהם ספר על ראשיתו של בית החולים הדסה-רוטשילד בחיפה (1997), ושני מחקריו הגדולים: "פרקים בתולדות הרפואה בארץ-ישראל, 1799–1948" (1998) ו"רופאיה של ארץ-ישראל, 1799–1948" (2008; מהדורה מעודכנת: 2017).

את הספר האחרון, שבו הושקעה עבודה בת 11 שנה, כתב בשיתוף עם אשתו יעל שהיתה עד פרישתה לגימלאות פיזיותרפיסטית בבית החולים רמב"ם ובמרכז הגריאטרי שיקומי פלימן. הספר במתכונת של לקסיקון  מביא את סיפוריהם של יותר מ-4,000 הרופאים החשובים שפעלו בארץ ישראל מאז כיבוש נפוליאון ועד קום המדינה. הספר יצא אשתקד במהדורה שלישית, מורחבת ומעודכנת בהוצאת איתי בחור.

פרופ' ערן דולב, שהיה קצין רפואה ראשי של צה"ל ומומחה בהיסטוריה של הרפואה הצבאית, כתב ב"הארץ" בעת שהופיעה המהדורה הראשונה של ספרו של פרופ' לוי על רופאי ארץ ישראל: "לפני זמן מה, במסגרת מחקר שערכתי, עלה בחכתי שם של רופא שפעל בחיפה בשנות ה-40 של המאה ה-20. לא ידעתי עליו דבר וחצי דבר. גרוע מזה, לא היה לי שמץ של מושג כיצד אתחקה על עקבותיו. בצר לי כתבתי לפרופ' נסים לוי, ולאחר ימים ספורים קיבלתי תשובה מפורטת שעלתה הרבה על ציפיותיי - לא רק שפרופ' לוי סיפר לי את כל מה שהיה ראוי לדעת על אותו רופא, אלא טרח והוסיף פרטים שונים אשר הפכו את הרופא מנשוא מחקר לאדם בשר ודם.

"מכאן אפשר ללמוד כי אני מכיר ומוקיר את פרופ' נסים לוי זה שנים רבות. אך מכאן גם נובע - וזהו הדבר החשוב - שזמן רב טרם הופעת הספר כבר היה לוי כתובת וסמכות לחוקרי תולדות הרפואה בארץ ישראל. מחקריו וספריו הרבים מעמידים אותו בשורה הראשונה של חוקרי הרפואה בארץ ישראל".

נושאים קשורים:  פרופ' נסים לוי,  חקר תולדות הרפואה בישראל,  הפקולטה לרפואה בטכניון,  בית החולים הדסה-רוטשילד,  חדשות
תגובות
 
23.07.2018, 16:19

הצטערתי לשמוע על מותו של פרופ' לוי ז"ל, שהיה ממוריי הראשונים בבי"ס לרפואה בטכניון ( בשנ"ל 1974-75 לימד אותנו מבוא לרפואה פנימית ); למדתי ממנו לא רק גישה מקצועית לעיבוד בעיות החולה, אלא גם גישה אנושית, שכה היה מאפיין אותו;
בכל מאודו השתדל להעביר לנו ולנטוע בנו את האהבה למקצועות הרפואה בכלל ולרפואה הפנימית בפרט, כיסוד כל מקצועות הרפואה.
זכור לי את תשובתו החכמה לשאלת אחד מחבריי - סטטוסקופ של איזה חברה עדיף לרכוש ?; לאחר שמנה מספר חברות מובילות בשוק של דאז, הוסיף מייד בחוש ההומור האופייני לו: " למען האמת חבריה, פחות חשוב איזה סטטוסקופ יהיה לכם באוזניים, חשוב יותר, מה יש לכם בין האוזניים ..."
יהיה זיכרו ברוך.
ד"ר מיכאלי משה - רופא משפחה ולהפרעות קשב וריכוז, אשדוד.