• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

הפקולטה לרפואה בצפת לא עומדת ביעדיה ורק מעטים מבוגריה נשארים לעבוד בצפון הארץ

כך נטען בישיבת ועדת הבריאות של הכנסת שכמה מחבריה דורשים דיון דחוף במצבה של הפקולטה לרפואה בגליל על רקע הפערים בשירותי הבריאות בפריפריה

הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל (צילום: דרור מילר, אוניברסיטת בר-אילן)

הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת איננה עומדת ביעדיה. מתוך כ-260 סטודנטים בוגרי הפקולטה, רק 15-10 נשארו לעבוד בצפון הארץ. כך נטען אתמול (ג') בישיבת ועדת הבריאות של הכנסת. הח"כים מוסי רז, איל בן ראובן ושרת הבריאות לשעבר יעל גרמן פנו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לקיים על כך דיון מהיר. "מצב הרפואה בצפון הארץ קשה", הסבירו מגישי ההצעה לדיון, "והפקולטה שהוקמה בהשקעת משאבים רבים היתה אמורה לתת מענה למצב הזה. ד"ר באשארת, שהוא ממייסדי הפקולטה, הודה כי איננה עומדת ביעדיה".

הישיבה עצמה, שבה השתתפו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב, עסקה בשירותי הבריאות בפריפריה. ליצמן אמר כי משרדו "עושה הכל כדי להפלות לטובה את הפריפריה. הדברים שמשרד הבריאות עשה למען הפריפריה בשנים האחרונות לא באים מספיק לידי ביטוי. כל דיון במשרד נפתח בשאלה איך ניתן לתרום לפריפריה ולהפלות אותה לטובה. רואים תוצאות ב-MRI ובמיטות. אני לא יכול ליצור יש מאין, כי אין מיטות. זו עובדה. את מה שיש, אנחנו מחלקים. נוסיף עוד מכשירי PET-CT בבתי החולים הפריפריאליים".

בר סימן טוב הודיע בדיון כי יוקם בית חולים שיקומי עבור תושבי הצפון הארץ. "מחסור בכסף לא יהווה מכשול לפתיחתו. מתוך כ-200 מיליון שקלים – ההערכה בדבר עלות ההשקעה – מצאנו כבר מקורות תקציביים לכ-190", אמר מנכ"ל משרד הבריאות.

במהלך המצגת שהציג טען בר סימן טוב כי "הפערים עדיין קיימים בתוחלת החיים, בתמותת תינוקות ובשיעור המיטות ל-1000 נפש בין הפריפריה למרכז הארץ, אלא שהם הולכים ומצטמצמים".

פרופ' גבי בן נון מאוניברסיטת בן גוריון שהשתתף בדיון ציין כי "עשרה רופאים שסיימו לימודי רפואה באוניברסיטת באר שבע מעוניינים להישאר ולעבוד בדרום, אולם אין להם תקני התמחות. חסרות גם מיטות אשפוז".

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "הבריאות בצפון הארץ הוא נושא לאומי בעל חשיבות עליונה. רופאים מתים להישאר, אבל אין להם פתרונות רחבים כמו תעסוקה לבני זוג. על הממשלה לדאוג לכך".

דיקן הפקולטה לרפואה בצפת, פרופ' רן טור-כספא, אמר: "זה תהליך ארוך. באוניברסיטת בן גוריון לקח 20 שנה עד שהצליחו להשאיר את הסטודנטים בעיר ובסביבותיה. מהמחזור האחרון בפקולטה בצפת נותרו כבר כ-15% מהסטודנטים כדי לעבוד באזור".

יו"ר ועדת המשנה לשירותי בריאות בצפון, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): "גם אחרי תוספות התקציב, יש עדיין פערים בין מערכות הבריאות בפריפריה לבין מרכז הארץ. חולה שיש לו כסף נוסע לקבל טיפולים במרכז. מי שאין לו, נפגע קשות".

יו"ר ועדת המשנה לשירותי בריאות בדרום, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), הדגיש את בעיית התורים הארוכים בפריפריה: "על דלתי התדפק חולה שהתור שלו לקבלת קנאביס רפואי היה שלושה חודשים. הוא סובל מכאבים איומים. מדוע זה כך? כולם משלמים אותו מס בריאות בכל הארץ".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס: "יש תא לחץ אחד בצפון ויש גם רופא שיכול להפעיל אותו, אבל אין תקן. באזור שבו אני מתגוררת לא ניתן למצוא רופא ילדים בימי רביעי. זו מדיניות ממשלתית. או שמערכת הבריאות מזלזלת בחיי ילדינו או שהיא לוקחת אותם כמובן מאליו".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה: "אחד מתפקידיה הבסיסיים של המדינה היא לספק שירותי רפואה מינימליים והולמים לתושבים במרכז הארץ ובפריפריה, אבל היא איננה מצליחה לעמוד בכך".

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) הצביע על מצב שירותי הבריאות בעיר אילת: וציין כי "הוא חמור במיוחד". הוא הודיע כי בכוונתו לפתור את הבעיה באמצעות חקיקה ובזמן הקרוב.

נושאים קשורים:  הפקולטה לרפואה בגליל,  מחסור ברופאים בפריפריה,  ועדת הבריאות של הכנסת,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
27.06.2018, 09:44

האם הסיבה המרכזית שלא נשארים בוגרים בצפון היא כי הם לא רוצים לעבוד בצפון או בגלל שאין תקנים?

אנונימי/ת
27.06.2018, 14:05

סטודנטים רבים מתחילים את הלימודים כשהם שוקלים להישאר בצפון. הבעיה היא שככל שהזמן חולף, היחס המזלזל בבתי החולים כלפי הסטודנטים וחוסר השקעה ומתן תמריצים כלשהם (לא בהכרח כספיים - גם בנושא מחקר, תת-התמחות או פלואושיפ בחו"ל) שקיימים בהמוניהם במרכזים גדולים פשוט גורמים לסטודנטים לזנוח את הרעיון.
צריכים להבין שהתמחות במרכז רפואי גדול מפתה הרבה יותר מהתמחות בבית חולים קטן בפריפריה ושאם רוצים שסטודנטים ישארו להתמחות, צריכים להשקיע בהם או להראות טיפה נכונות.
בינתיים הם עושים בדיוק ההיפך ומבריחים את הסטודנטים ולכן המצב הקיים כלל לא מפתיע אף אחד.

אנונימי/ת
27.06.2018, 14:05

סטודנטים רבים מתחילים את הלימודים כשהם שוקלים להישאר בצפון. הבעיה היא שככל שהזמן חולף, היחס המזלזל בבתי החולים כלפי הסטודנטים וחוסר השקעה ומתן תמריצים כלשהם (לא בהכרח כספיים - גם בנושא מחקר, תת-התמחות או פלואושיפ בחו"ל) שקיימים בהמוניהם במרכזים גדולים פשוט גורמים לסטודנטים לזנוח את הרעיון.
צריכים להבין שהתמחות במרכז רפואי גדול מפתה הרבה יותר מהתמחות בבית חולים קטן בפריפריה ושאם רוצים שסטודנטים ישארו להתמחות, צריכים להשקיע בהם או להראות טיפה נכונות.
בינתיים הם עושים בדיוק ההיפך ומבריחים את הסטודנטים ולכן המצב הקיים כלל לא מפתיע אף אחד.

אנונימי/ת
27.06.2018, 21:14

כל כך נכון

אנונימי/ת
27.06.2018, 16:33

התחושה היא שהפקולטה לרפואה בצפון מגדילה משמעותית את התחרות לקבלה להתמחות במרכז גם לבוגרי הארץ, וגם מי שמתקבל להתמחות צריך להמתין הרבה זמן לתקן, יש מספיק רופאים יש חסר בתקנים (חיכיתי שנה לתקן)

אנונימי/ת
27.06.2018, 19:16

למה שמישהו ילך להתמחות בבית חולים פריפרי, קטן או גדול כשהוא יודע שהדבר מקטין מאוד את סיכויי קידומו בעתיד? האם מישהו ראה פעם כירורג בכיר מברזילי או מזיו מתמנה למנהל מחלקה כירורגית בשיבא/הדסה/איכילוב/בלינסון? ברור שלא. מאידך כל מי שחשקה נפשו להתקדם ולנהל בפריפריה והוא בא מהמרכז מתקבל בזרועות פתוחות , בין אם הוא מוצלח יותר או מוצל פחות. לכן מי שמסיים בית ספר לרפואה ולא משנה איפה ומתחיל את המירוץ בבית חולים פריפרי הוא נאיבי/אידיאליסט או א@ד@וט מושלם.

אנונימי/ת
27.06.2018, 19:18

בדיוק-אין תקנים-משרד בריאות מטומטם-התקנים מ 1974
ולשפר את הרפואה ומדדיה לוקח שנים-ותקציבים-ולא סיגריות

אנונימי/ת
27.06.2018, 19:34

כמ שיש התמחויות בתקן קופה שאחרי ההתמחות מחוייבים לעבוד בקופה כך צריך להחתים את הסטודנטים על חוזה שאחרי הלימודים הם תורמים לתושבי הצפון כמה שנים. תאמינו לי שעדיין יגיעו סטודנטים ויסכימו לחתום והמפון ירוויח רופאים מעולים.

אנונימי/ת
27.06.2018, 20:04

פרופ' טור כספא עצמו איננו גר בצפון ......

27.06.2018, 20:19

קניית מכשירי יוקרה היא זריית חול בעיניים. מה שחסר הוא תקנים. לא רק של רופאים. רפואה אינה שלמה בלי עבודה סוציאלית וסיעוד טובים למשל. וכמובן שלא רק בבתי החולים אלא גם במרפאות הקהילה.
כל עוד לא מגיעים מספיק אנשי מקצוע, צריך למשוך אותם עם "תוספת פריפריה" מוגדלת. ועוד הערה: את יעילות המערכת אסור למדוד לפי אורך תורים (מתכון למניפלציות) אלא לפי שיפור אורך חיים, תפקוד ותחושת בריאות באוכלוסיה. KEEP IT SIMPLE S ושיהיה בהצלחה

אנונימי/ת
27.06.2018, 22:10

על מנת להפחית הוצאות קופות החולים בצפון לוקחות את הרופאים, הזולים, קרי, הפחות מבוקשים ו"מבריחות" את הרופאים הטובים, שיקרים להן יותר, כך שתושבי הצפון מקבלים בקהילה שרותים גרועים. מאותה סיבה הקופות לא מספקות, או מפסיקות, שרותים יקרים לתושבי הפריפריה וכן מספקות אותן במרכז. המוטיבציה של רבים מראשי המחלקות בפריפריה לקדם מחקרים ולגיס את התקציבים והתקנים הנדרשים נמוכה והתוצאה רפואה גרועה יותר.
חלק מהמחלקות בפריפריה עוד "תקוע" עם רופאים פחות מבריקים וספק אם המוטיבציה לגיס רופאים טובים היא גבוהה מאד, מסיבות ברורות.

אנונימי/ת
27.06.2018, 22:33

קיבלתי הצעה לעבוד כרופא בכיר במחלקה בבית חולים פריפרי בצפון. אחרי תת התמחות במקום יוקרתי בחול עשו לי טובה והציעו לי משכורת מצחיקה עם עבודה לחצי שנה.... כששאלתי מה לגבי מענקי פריפריה צחקו. הסתבר שהם לקחו את המענקים לעצמם.... כמובן שלא טרחתי לחזור. מדובר בבדיחה עצובה. צריך לסגור את הפקולטה בצפת.

אנונימי/ת
27.06.2018, 23:36

סבלנות! הפקולטה קיימת רק חמש שנים-כמה רופאים גמרו התמחות עד עכשיו? הפריפריה זקוקה למומחים ולא לרופאים כלליים, מקצוע שאינו קיים עוד. יהיה טוב בשנת 2025!

28.06.2018, 00:11

אני מתריע על כך כבר תקופה ארוכה - המדינה באמוק של דה-לגיטימציה של מקצוע הרפואה המרתק והרופאים האיכותיים בישראל. מזה 4 שנים מתנהל קמפיין מתוכנן, ציני, מעוות ומרושע על ידי משרדי האוצר והבריאות המשמיץ את הרופאים כעשירים, נצלנים וקשי-לב שכל מאוויהם עושר ומעמד ולכן ראוי לפגוע בהם בנקודות אלה.
ביטול מסלול ״החזר״ של מבוטחי שב״ן וחברות ביטוח, חוק הצינון, איסור קבלת תשלום מחולים העוברים ניתוח ונסיון להתערב בקביעת מחירי ניתוחים הם הכלים בהם משתמש הרגולטור כדי להצר את צעדי הרופאים.
אני מזהיר את הממשלה וחברי הכנסת שאם מגמה זאת תימשך, לא רק שלא ישארו רופאים בגליל - לא ישארו רופאים בארץ.
הרפואה ״נעקרה״ מידי הרופאים ונמסרה לפקידונים.
יש להחזיר את ניהול הרפואה לידי הרופאים לאלתר. על הרופאים להתקומם (גם אלימות, קרי שביתה טוטאלית, היא מוצדקת) כנגד מעורבות פוליטיקאים בקביעת פני הרפואה בישראל בהווה ובעתיד.

אנונימי/ת
28.06.2018, 00:19

צריך לבקש את עזרתו של הרבי מגור..... סגן שר הבריאות הוא חסיד שוטה שלו ויעששה את כל מה שהרבי יגיד לו, אולי ימליץ לו לשמור את איומי ההתפטרות לנושאי מצב הרפואה בארץ

אנונימי/ת
29.06.2018, 16:10

מלים חדות וקשות. מלבד עניין האלימות, אני ממש נוטה להסכים עם רוח דבריך המתארים את התסכול מהמציאות! אכן יש הרגשה שקיימת מגמה עקבית של דמוניזציה ושל דה לגיטימציה מצד הרגולטורים הראשיים כלפי ה"ידיים העובדות" של אותו גוף. הממשלה - נגד שלוחיה, משרתי הציבור. הפרד ומשול. ובשנתיים הבאות, לקראת פתיחת ההסכם הקיבוצי, זה רק ילך ויגבר כנראה.

28.06.2018, 16:00

הכותרת מטעה ומסלפת. בי"ס לרפואה מכשיר בוגרים שאמורים להיות מועסקים ע"י ארגוני הבריאות הארציים למיניהם. בתי החולים המסונפים ל"בר אילן" כולם ממשלתיים ולא קיבלו במסגרת הסינוף תגמול ש"צבוע" לטובת תוספת תקני מומחים ומתמחים כך שהוראת הסטודנטים ,מחקרים וקידום אקדמי מהווה עליהם עול נוסף הגמול עליהם וירטואלי למדי. כנ"ל גם הטיפול בבי"ח הללו מזה > 5 שנים בנפגעי מלחמת האזרחים בסוריה מטיל עול נוסף על הצוותים מבלי שיהיה תגבור של הצוותים במחלקות ,בחדרי ניתוח ובתשתיות. לסיכום:העגלה תקועה בבוץ והפוליטיקאים מברברים.