• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

52% מהרופאים בישראל לא הולכים לרופא ורושמים לעצמם תרופות

החסם העיקרי המונע פניית רופא לטיפול רפואי הוא זמן ההמתנה. הרופאים מבקשים מרפאה ייעודית בבתי החולים עבורם

רופא חולה. אילוסטרציה

סקר שעליו ענו 2,222 רופאים בישראל הצביע על כך ש-52% מהם לא הלכו לרופא כשנזקקו לטיפול ורשמו מרשמי תרופות לעצמם.

ממצאי הסקר מוצגים היום (ד') בכנס השנתי של המכון לחקר מדיניות ושירותי הבריאות שמתקיים בתל אביב המוקדש לנושאים שונים בתחום הרפואה בקהילה. הסקר בוצע על ידי פרופ' טוני היימן, מנהל המחלקה להתמחות ברפואת משפחה בקופת חולים מאוחדת יחד עם ד"ר גליה זכאי.

עוד עלה מהסקר: 44% מהרופאים דיווחו שאינם מרוצים מהטיפול הרפואי שהם מקבלים, 8% רשמו לעצמם תרופות שינה או תרופות נגד דיכאון מבלי לערב רופא אחר בהחלטה ו־30.5% דיווחו שאין להם כלל רופא משפחה קבוע. בבריטניה חל איסור על רופא לרשום מרשם לעצמו.

החסם העיקרי המונע פניית רופא לטיפול רפואי הוא זמן ההמתנה: 52% ממשתפי הסקר אמרו שהם מעוניינים לפנות למרכז לרפואת משפחה שיכול לקבל רופאים בשעות שהן מעבר לשעות העבודה המקובלות.

עורכי הסקר ציינו כי במחקר בינלאומי שסקר את המתרחש בתשע מדינות נמצאו נתונים די דומים: 44% מהרופאים דיווחו שאין להם רופא משפחה ו־61% ציינו שקרובי משפחתם העירו להם כי הם "מזניחים את בריאותם".

בהקשר לסקר אמר פרופ' היימן לעיתון "ישראל היום": "לרופא קשה לטפל בעצמו או במשפחתו. הוא לא אובייקטיבי בקבלת ההחלטות. יכולת השיפוט שלו לגבי עצמו פחות טובה.

"נכון שזה עניין של נוחות לרשום לעצמך מרשם, אך רישום עצמי של תרופות, בעיקר נוגדות דיכאון וחרדה, נחשב למסוכן ומעיד שאין להן מענה במערכת הבריאות.

"מהראיונות שקיימנו עם הרופאים עלה שאין להם זמן לפנות לרופא ולעתים גם לא נוח לפנות לרופא אחר לעזרה, מתוך בושה. כששאלנו אם היו מעוניינים שתהיה להם מרפאה ייעודית בבתי חולים, התשובה היתה חיובית. רופא חולה הוא רופא במצוקה. צריך להתייחס לסוגיה זאת ברצינות".

נושאים קשורים:  רופאים בישראל,  טיפול ברופאים,  רפואת משפחה
תגובות
 
אנונימי/ת
09.05.2018, 21:53

אולי הרופאים סומכים על עצמם יותר מאשר על הקולגות ? הם יודעים דברים שחולים לא יודעים.

אנונימי/ת
10.05.2018, 10:58

אחד מהבעיות היקריות,במיוחד אצל הרופאים המבוגרים(גימלאים) אשר אצלם בעיות הבריאות יותר מורכבות,אין להם (או לנו,)שום עדיפות להיתקבל לבדיקה או טיפול אצל האמיתים הבכירים שלנו, אין שום פעילות של הר"י לכיוון הזה.

אנונימי/ת
14.05.2018, 22:58

אכן, הסנדלר הולך יחף.כרופא גימלאי,פנימאי,עם מכלול בעיות רפואיות ,אני מטפל בעצמיכדי לא לספוג את העלבון והבושה הכרוכים בהמתנה במרפאת קוח.אני כרופא מבין בדיוק את הצורך הדחוף בבדיקת הדמיה כזו או אחרת,אבל כאשר בקשתך עוברת ועדה לאישור או שלילת בקשתך או מתן תור לבדיקה לעוד שלושה חדשים אתה אינך יודע איפה לקבור את עצמך!אתה סחוט מכעס ומעוגמת נפש במיוחד כאשר ברקורד שלך ניהול מחלקה פנימית וקבלת אות המופת לרופא! הר"י מעולם!!!לא דאגה לרופאים בענין הצורך להקים שרות אמבולטורי של מומחים בבתי חולים אשר יסייעו לרופאים בנושא שהוא מאד קריטי וחיוני ביותר !

אנונימי/ת
15.05.2018, 13:03

לא הבנתי מדוע מגיע לך עדיפות על פני גמלאי אחר אם אותן בעיות רפואיות.

10.05.2018, 11:25

ממליץ להקים שרות טיפול ברופאים במסגרת הר"י.

אנונימי/ת
10.05.2018, 12:19

אני חושבת שבכל קופה ובי״ח צריך להיות ״מסלול״ מיוחד לרופאים. אחוז הרופאים באוכלוסיה הוא קטן- כך שזה לא יפגע בשאר מטופלי הקופה, אך יקל מאוד מאוד על ציבור הרופאים.

אנונימי/ת
10.05.2018, 12:19

אני חושבת שבכל קופה ובי״ח צריך להיות ״מסלול״ מיוחד לרופאים. אחוז הרופאים באוכלוסיה הוא קטן- כך שזה לא יפגע בשאר מטופלי הקופה, אך יקל מאוד מאוד על ציבור הרופאים.

אנונימי/ת
16.05.2018, 10:13

ומה עם מסלול מיוחד לשרים, חברי כנסת, סלבריטאים ותורמים עשירים?

אנונימי/ת
13.05.2018, 23:41

אני חייבת להודות בצער שהדבר נכון. בריאות הרופאים נפגעת בגלל שילוב של חוסר זמן לגשת לטיפול, עומס רב שגורם לנו להזניח את הטיפול, ולעיתים אף בושה.
על עצמי אעיד שכמה וכמה בעיות רפואיות לא מטופלות אצלי בגלל העומס הכבד של העבודה. והן הולכות ומחריפות.
מעניין לעשות סקר ,
כמה רופאים ורופאות עושים בדיקות סקר בקביעות (ממוגרפיה, קולונוסקופיה)?
כמה מעשנים?
כמה בעודף משקל ואין להם זמן לכושר מינימלי?

מי מאיתנו באמת נשאר לנוח בבית בזמן מחלה?....
הגיע הזמן לשינוי.

אנונימי/ת
14.05.2018, 17:07

שטויות. אנשים שמזניחים את בריאותם קיימים מכל הסקטורים. מילא אם רופאים היו פועלי דחק שחייבים לעבוד מצאת החמה עד צאת הנשמה כדי להתפרנס. גם משכורת של מתמחה שנה שניה בפנימית היא יפה.
אין דבר כזה אין זמן לעשות כושר- זה עניין של סדר עדיפויות. כנ"ל לגבי תזונה.
ולרופאים יש ימי מחלה בדיוק כמו לכל אחד אחר שהם יכולים לנצל.
מסכים איתך שהגיע הזמן לשינוי (אצלך במחשבה) - אז תעשי אותו!

הכותב הוא רופא שמקפיד לעשות פעילות גופנית קבועה ובהחלט נשאר בבית כשהוא חולה.

אנונימי/ת
14.05.2018, 23:02

ע,פ תגובתך הקיצונית ויוצאת הדופן ,אתה פשוט אשיות נרכסיסטית ואגו צנטרית ,עד מאה ועשרים!!!

אנונימי/ת
15.05.2018, 13:00

אין שום דבר יוצא דופן / קיצוני בתגובתי. לעומת זאת אצלך יש רק שורה של הכפשות ללא שום קשר לנכתב. אבל אם לדעתך מי שבוחר לדאוג לבריאותו במקום להיות וורקוהוליק, לאכול נכון ולעשות כושר הוא אגוצנטרי , אני גאה להיות כזה. ואכן יש הרבה יותר סיכוי לאחד כמוני להגיע למאה ועשרים.
רק בריאות!

אנונימי/ת
16.05.2018, 10:11

קודם כל, אני מזכיר לכולנו את הסטטיסטיקה לפיה תוחלת החיים של רופאים גבוהה במספר שנים מהממוצע. כך שבגדול, איך שלא נסובב את זה, רופאים מקבלים בסה"כ טיפול רפואי טוב יותר מהממוצע, וזו צריכה להיות נקודת המוצא לדיון שלנו.