• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

הכנס השנתי של הפדרציה האירופית לאינפורמטיקה רפואית התקיים בישראל

לדברי פרופ' רן בליצר ממכון "כללית" למחקר, שהיה יו"ר הכנס הבינלאומי, זו הפעם הראשונה אחרי 25 שנה שהאיגוד מקיים את הכנס השנתי שלו בישראל

תמונה קבוצתית מכנס האינפורמטיקה הרפואית שהתקיים בישראל, אוקטובר 2017 (צילום: יח"צ)

עשרות מומחים באינפורמטיקה רפואית מרחבי אירופה השתתפו בשבוע שעבר בכנס השנתי של הפדרציה האירופית לאינפורמטיקה רפואית (EFMI), שהתקיים בתל-אביב.

הכנס הבינלאומי התמקד בנושא "העצמת המטופל ומעורבות המטופלים בעידן הדיגיטלי". במהלכו שמעו המשתתפים עשרות הרצאות ממומחים מישראל ומחו"ל. הוצגו גישות חדשניות לשימוש במידע ובטכנולוגית מידע כדי לשפר את איכות הטיפול הרפואי, להגביר את השקיפות במערכת ולחבר את המטופלים לתהליך האבחנה, הטיפול וניהול מחלתו.

פרופ' רן בליצר, מנהל מכון "כללית" למחקר, שהיה יו"ר הכנס הבינלאומי, ציין כי מדובר בנקודת ציון חשובה, שכן עברו יותר מ-25 שנים מאז הפעם האחרונה שבה גוף חשוב זה בחר לקיים כנס שנתי בישראל.

הרצאת המליאה של פרופ' גונתר אייזנבך, העורך של קבוצת כתבי העת המדעיים Journals of Medical Internet Research, עסקה בחשיבות הגישה הפתוחה (open access) לחיבור מטופלים לידע בעולם הרפואה. הרצאת מליאה נוספת הייתה של ד"ר קירה רדינסקי, המדענית הראשית של Ebay, חוקרת וחברת סגל בפקולטה לרפואה בטכניון, שעסקה ביישומי בינה מלאכותית לשיפור הטיפול הרפואי.

הכנס הבינלאומי נערך בשיתוף עם הכנס השנתי של האיגוד הישראלי למערכות מידע ברפואה שבו הושמעו עשרות הרצאות על הפעילות בתחום הזה בישראל. הכנס הוקדש לזכרו של אסא רייכרט ז"ל, פעיל מוביל במוסדות ה-EFMI במשך עשרות שנים.

בנוסף להרצאות קיימו באי הכנס סיורים מקצועיים בבתי החולים "שיבא" ו"רמב"ם" ושמעו הרצאות של יזמי סטרטאפים מקומיים ומומחים מבתי החולים, מקופות החולים וממשרד הבריאות.

פרופ' בליצר, נציג ישראל במועצת הפדרציה, מסר עוד כי הפדרציה האירופאית בחרה לקיים בישראל גם את הישיבה השנתית של מועצת הפדרציה וחבר המנהלים שלה, בראשות פרופ' כריסטיאן לוויס, נשיא EFMI.

"בימים אלה של אתגרים דיפלומטיים", הוסיף פרופ' בליצר, "היה חשוב מאד להביא לישראל נציגים בכירים מאירופה כדי לראות את פניה היפות של הארץ, כדי שיכירו מקרוב בעוצמה של החדשנות המעשית המתקיימת כאן. מערכת הבריאות של ישראל יכולה וצריכה להיות מגדלור של חדשנות ומודל לחיקוי בתחומים אלו, לאירופה ולעולם. כל כינוס וכל קבוצת מומחים הנחשפת לעשייה המקומית, עוזרים לשנות את תדמיתה של המדינה, ולמנוע תופעות לא פשוטות של עוינות ודעות קדומות שבהן אנו נתקלים לא אחת בכנסים בעולם".

נושאים קשורים:  חדשות,  כינוס,  EFMI,  אינפורמטיקה רפואית,  פרופ' רן בליצר,  גישה פתוחה,  העצמת מטופל
תגובות