• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
מחקרים

עומס מפגשים של רופאי משפחה קשור בירידה באיכות הטיפול בחולי סוכרת

במחקר עוקבה נמצא כי ככל שנפח המטופלים הכללי של רופא המשפחה היה גבוה יותר, כך ירדה רמת איכות הטיפול בחולי הסוכרת באותה מרפאה. מאידך, ככל שהיו לאותו רופא נפח גבוה יותר של חולי סוכרת- עלתה איכות הטיפול בהתאמה

07.03.2017, 09:25
רופא עסוק בעבודה על המחשב (צילום: אילוסטרציה)

בכמה מחקרים שפורסמו בעבר נמצאה קורלציה בין נפח גבוה יותר של מטופלים לעלייה באיכות הטיפול במתאר של acute care. קשר כזה לא תואר עד כה במסגרת טיפול אמבולטורי במחלות כרוניות.

במחקר עוקבה שבוצע באונטריו, קנדה, ושפורסם ב-Annals of Internal Medicine, בוצע מעקב אחר יותר ממיליון מטופלים עם סוכרת שהיו במעקב של 9,014 רופאי משפחה במשך כשנתיים.

החוקרים העריכו לגבי כל רופא מטפל את מספר המטופלים הכללי שלו ואת מספר חולי הסוכרת בהם טיפל באותה תקופה. איכות הטיפול בסוכרת נמדדה ע"י מספר אינדיקטורים שכללו : בדיקת רמות HbA1C, ביצוע בדיקת עיניים, ביצוע בדיקת LDL ,מתן מרשמים לתרופות רלוונטיות (ממשפחת ACE/ARB וסטטינים) וכן adverse events שכללו ביקורים במיון בשל היפוגליקמיה או היפרגליקמיה.

נמצאה קורלציה בין מספר מטופלים כללי גבוה לבין איכות נמוכה יותר בטיפול בסוכרת אצל אותו רופא מטפל. לעומת זאת, אצל מטפלים עם מספר חולי סוכרת גבוה יותר, נמצאה קורלציה לאיכות טיפול גבוהה יותר בחולי הסוכרת.

לאור הממצאים קובעים החוקרים, כי יש לתמוך ולחזק רופאים עם נפח נמוך יחסית של חולי סוכרת בכדי לשפר את איכות הטיפול בחולים אלו.

מקור:
Cheung A, Stukel TA, Alter DA, et al. Primary Care Physiciann Volume and Quality of Diabetes Care. Ann Intern Med. 2017;166(4):240. doi:10.7326/M16-1056

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  איזון,  רפואת משפחה,  עומס
תגובות
 
אנונימי/ת
11.03.2017, 08:03

בשביל זה לא צריך מאמר !
בשביל זה לא צריך עבודות מחקר !
זה נכון בכל דבר !תפסת מרובה לא תפסת!