• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

בתי החולים הציבוריים בארה"ב משאירים חולים להשגחה - במקום לאשפז

הצעד חוסך לבתי החולים בתוכנית "מדיקר" ו"מדיקייד" את רוב עלויות האשפוז, ומטייל על החולים את עלות ההשגחה והתרופות שהם מקבלים

מיטת בית חולים ומכשירים (צילום: אילסוטרציה)
מיטת בית חולים ומכשירים (צילום: אילסוטרציה)

בתי החולים בארה"ב הלוקחים חלק בתוכניות הביטוח "מדיקר" ו"מדיקאייד" החלו להאריך את זמני השהות של המטופלים לשם השגחה והסתכלות, במקום לאשפז אותם. הצעד החדש, שיש לו משמעות כלכלית ותקציבית, עלה לדיון בשבוע שעבר בוועדת הסנאט בוושינגטון העוסקת בנושאי הזקנה וההזדקנות של האוכלוסייה האמריקאית.

התברר, כי בתי החולים טוענים כי הם נוקטים צעד זה כדי לאפשר לרופאים יותר זמן לבצע בדיקות וגם לתת יותר זמן לעבודות המעבדה - לפני שמחליטים על קליטת המטופל לשם אשפוז או על שיחרורו הביתה. עם זאת, מבקרים מאשימים את בתי החולים בכך שהם מונעים משיקולים כלכליים, מכיוון שבתקופת ההשגחה המטופל מממן חלק גדול מהטיפול מכיסו.

משך הזמן להשגחה והסתכלות שנקבע עומד בדרך כלל על 48-24 שעות, אבל לא מעט מבתי החולים מאריכים אותו עתה ל-72 שעות ויותר.

בשלוש השנים האחרונות, חלה עלייה ב-34% ביחס שבין תקופת ההישארות של מטופל להשגחה והסתכלות בלבד, לבין קליטה לאשפוז

על-פי נתונים שנאספו באוניברסיטת "בראון" והוצגו בדיון, בשלוש השנים האחרונות, חלה עלייה ב-34% ביחס שבין תקופת ההישארות של מטופל להשגחה והסתכלות בלבד, לבין קליטה לאשפוז.

בדיון נמסר, כי המטופלים עצמם נדרשים לא אחת לממן מכיסם את תקופת ההשגחה וההסתכלות מעבר לזמן שנקבע וכן לממן את התרופות שיקבלו באותו פרק זמן. הם לא היו משלמים כל זאת אילו נקלטו מוקדם יותר לאשפוז.

כן נטען בדיון, שלא קיימת תקרה לגבי גובה התשלומים הללו המוטלים על חולים בעד השהות המתארכת בבית החולים, מבלי להתאשפז או לעבור לשיקום.

ועדת ביקורת מיוחדת בשירות "מדיקר" קבעה כלל, לפיו שהות בבית החולים לשם השגחה והסתכלות בלבד הנמשכת עד שני לילות היא לגיטימית ולא תהיה נושא לבקרה חשבונאית - אלא שהכלל הזה לא מיושם. בתי החולים התלוננו כי לשם עמידה בלו"ז שנקבע, הם יידרשו להוצאות גבוהות יותר על פעולות תיעוד וניירת, שישפיעו על ההכנסות שלהן.

במדגם שבו השתתפו 183 מטופלים ב-14 בתי חולים התברר, כי העלות הממוצעת לכל יום שהות בבית החולים להשגחה היא 2,300 דולר ועלות כל יום שהות ביחידה סיעודית (SNF – Skilled nursing facility) עומדת בממוצע על 500-450 דולר. אם מפעילים את הכלל הנ"ל, יכולה מדיקר לחסוך כ-5500 דולר על כל מטופל.

נושאים קשורים:  חדשות,  ארה"ב,  מדיקר,  "מדיקייד",  אשפוז,  רפואה פרטית
תגובות