• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

משרד הבריאות מציג הנחיות למניעת השארת עצמים בגוף המנותחים

מסמך של המשרד הופץ בתום עבודה של ועדה מיוחדת שמינה מנכ"ל משרד הבריאות; קורא ליישם ביתר קפדנות את נוהל ספירת פריטים רפואיים מיד בתום ניתוחים

ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות הפיץ בין בתי החולים מסמך המוקדש לרענון הנהלים שנועדו למנוע השארת עצמים זרים בתוך חלל הגוף של מנותחים. ד"ר ענת עקה-זהר, ראש מינהל איכות ובטיחות השירות במשרד הבריאות, מסרה כי בשנים האחרונות יש צמצום יחסי במספר המקרים הללו, אבל המטרה היא להגיע לכך שלא יתרחשו כלל.

ב-2012 היו בישראל 6 מקרים של השארת חפץ זר (לרוב פדים או קליפים) בתוך חלל הגוף של מנותח וב-2013 אירעו שבעה מקרים. ועדה שמינה מנכ"ל משרד הבריאות ביצעה ביקורת ותצפיות על המתרחש בחדרי ניתוח בבתי חולים שונים במהלך פרוצדורות שונות, ומיפתה את שלושה הכשלים המביאים לתופעה.

בראש ובראשונה, ציינה הוועדה, ניצבת הסחת דעת של המנתח או של אנשי הצוות שלידו, מה שמביא לספירה לא מדויקת של הפריטים שבהם נעשה שימוש בניתוח, הנעשית בסיומו. כשל שני נוגע לאחריות המנתח לוודא ששום פריט לא נשכח בשוגג בגוף המנותח. כשל שלישי הוא היעדר דרישה לנוהל ספירת כלים ופריטים בניתוחים שבהם אין פתיחת חלל הבטן, כמו חיתוך החיץ בעת הלידה.

ב-2012 היו בישראל 6 מקרים של השארת חפץ זר (לרוב פדים או קליפים) בתוך חלל הגוף של מנותח וב-2013 אירעו שבעה מקרים

כן מצאה ועדת הביקורת, כי יש מקרים שבהם ספירת הכלים והפריטים שבהם נעשה שימוש בניתוח, לשם רישום בדו"ח מסכם, נעשית דקות ארוכות לאחר סיומו, ולא מיידית. לפי הדו"ח, "הדבר פותח פתח לטעויות וגם מציג תהיות לגבי מהימנות הדיווח".

במסמך שהופץ לבתי החולים מתוארים (ללא שמות המטופלים או שמות בתי החולים) כמה מקרים, ביניהם פרשה בה נשכח פד בגופו של בן 67 שעבר ניתוח מעקפים. בעקבות תלונות על קשיי נשימה נאלץ האיש לעבור ניתוח חוזר. כמו כן דווח על מקרה של השארת פד בחלל הגוף של יולדת.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  טעויות,  רשלנות רפואית,  פריטים בגוף המטופל,  משרד הבריאות
תגובות