• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • גזבר: ד"ר דוד דביר
  • מזכיר: פרופ' יעקב דרייהר
  • מתאמת: מלי קושא
חדשות

זעם בקרב רופאים בארה"ב על שינויים והתייקרות בבחינות ההסמכה הפרטיות

הסמכה מטעם ארגון ה"בורד" הפכה לתו תקן בעבור בתי חולים רבים בארה"ב וחברות ביטוח; כעת, שינויים עליהם הודיע ארגון ההסמכה, הכוללים יותר בחינות ועלות גבוהה יותר לקבלת תואר "Board Certified" מעוררים זעם בקרב רופאים; "זהו תהליך מגוחך שלא עוזר לי"

בחינה (אילוסטרציה)
בחינה (אילוסטרציה)

אלפי רופאים בארה"ב זועמים על ארגון ה-American Board of Internal Medicine, שנחשב לארגון ההסכמה הרפואית הגדול בעולם, משום שבכוונתו להכניס שינויים במבחני ההסכמה שהוא מקיים בכ-20 תת-התמחויות. כיום, רק מי שעובר מבחנים אלו רשאי לקרוא לעצמו "רופא מוסמך מטעם הבורד" ("Board Certified" ) ולהציג את תעודת ההסמכה במרפאה שלו.

הרופאים טוענים נגד אופי המבחנים, על כך שדמי הבחינה גבוהים מדי, על כך שהצורך להתכונן לבחינות דורש זמן יקר וגם שהבחינות אינן רלבנטיות באופן מובהק לטיפול בחולה. "אני לא אידיוט ואני נדרש לעבור תהליך מגוחך, שנעשה קשה יותר ויותר, וכל מה שאני נשאל בחומר הבחינה לא עוזר לי", אמר ל"ניו יורק טיימס" ד"ר ג'ונתן ווייס מניו-יורק, מומחה ברפואה פנימית, רפואת ריאות וטיפול נמרץ, הנדרש לעבור שלוש בחינות לקבלת תעודות ההסמכה.

"מקצועית", אמר, "אני טוען שכל הדרישות הללו גורעות מיכולתי להיות רופא טוב, ואני עיייף מכל זה".

לטענת המתנגדים לבחינות ההסמכה, הארגון מפעיל לחץ על בתי חולים להכניס רופאים המסרבים להיבחן אצלו ל"רשימה שחורה"

סרבני הבחינות לקבלת ההסמכה מטעם ה"בורד" יודעים שאין להם אופציה אחרת כרגע, משום שאם לא יעברו את הבחינות, הם אמנם ימשיכו להחזיק ברישיון הרופא שלהם אבל יהיו בתי חולים שלא ישכרו את שירותיהם, וחלק מהמטופלים לא יפנו אליהם, מתוך הנחה שאין להם מספיק ניסיון.

נושא בחינות ההסמכה מסעיר את הקהילה הרפואית בארה"ב, ויש לכך ביטוי ברשת החברתית Sermo – רשת חברתית סגורה רק לרופאים שבה רשומים, לפי הדיווח, כ-300 אלף משתמשים פעילים.

הטענות נגד ה"בורד" הן, שהצד המנהלי, הדרישות והבחינות עצמן מתנהלים באופן דרקוני, וכי הארגון מפעיל לחץ על בתי חולים להכניס רופאים המסרבים להיבחן אצלו ל"רשימה שחורה". בשלב זה, מינהלת הארגון דבקה בעמדתה שלא לשנות את הבחינות. "רופאים שעומדים בבחינות מפגינים למעשה רמה גבוהה יותר של מקצועיות ומחויבות לבריאותם של המטופלים שלהם", ציינה.

המנהל הראשי של ארגון ההסמכה, ד"ר ריצ'רד בארון, אמר ל"ניו יורק טיימס" כי יש צורך בקיום מבחנים אלו מעת לעת משום שהידע הרפואי משתנה במהירות ובאורח דרמטי. הוא מסר כי רבע מכלל הרופאים בארה"ב - פנימאים, קרדיולוגים ומומחים אחרים שאינם מנתחים – ניגשים לבחינות ומקבלים את תעודות ההסמכה.

"הגם שתעודה זאת איננה חובה חוקית או קשורה לרישיון העיסוק ברפואה מטעם כל אחת ממדינות ארה"ב – תעודה זאת נחשבת ל'כתב האמנה' יוקרתי", ציין.

עד 1990, הרופאים נדרשו לעבור רק מבחן חד-פעמי לקבלת ההסמכה. אבל אז, החליט הארגון לחייבם לבצע את הבחינה לקבלת התעודה אחת לעשר שנים. בינואר שעבר הודיע ה"בורד" שהוא משנה באורח גורף את ההליך – והרופאים יידרשו למלא שאלוני בחינה במשך עשור וגם לעבור אחר כך מבחן בכתב.

יותר מ-20 אלף קרדיולוגים על עצומה שבה קראו לארגון ההסמכה לחזור לנוהל שהיה קיים עד 1990

"מדובר בתוכנית חדשה לקבלת דיפלומה, והודענו אל השינויים הצפויים לכל 200 אלף הרופאים שיש בידיהם תעודות אלו", ציין ד"ר בארון, "בדעתנו לפרסם לציבור נתונים לגבי הרופאים שישתתפו בתכנית במתכונת הזאת". זמן קצר לאחר הודעתו חתמו יותר מ-20 אלף קרדיולוגים על עצומה שבה קראו לארגון ההסמכה לחזור לנוהל שהיה קיים עד 1990.

ברשת Sermo פורסמו, אנונימית, תגובות חריפות מצד המתנגדים. "נדרשו לי 3 חודשים כדי ללמוד את חומר הבחינה, לזכור ו'להקיא' במבחן בכתב עובדות טריוויאליות, חסרות משמעות, שבדרך כלל אני מוצא אותם בקלות ב'גוגל'", כתב אחד הרופאים.

רופא אחר כתב: "כל מה שנדרש ממני במבחן היה בדיוק מה שצברתי מניסיוני במשך כמעט 30 שנה של עבודה מעשית ולא היה שם שום חידוש". רופא נוסף כתב: "זו הפעם האחרונה שבה אני ניגש לבחינה הזאת" ורופא אחר כתב: "תודה לאל שאני כבר זקן ואפרוש בקרוב".

כל המתנגדים לשינויים בתכנית ובנהלי ה"בורד" החדשים טוענים שהיא תחייב אותם להקדיש שעות רבות ללימודים בלוח הזמנים שלהם, שממילא צפוף מדי, ומי שיסבול יהיו המטופלים שלא יזכו למספיק זמן ותשומת לב בפגישה עם הרופא.

כיום, בנוסף לתעודת ההסמכה, הרופאים נדרשים על ידי גורמי הבריאות בכל מדינה ומדינה לעבור סדרה של קורסי העשרה והשתלמויות כדי שיוכלו להמשיך ולהחזיק ברישיון העיסוק.

לגבי הטענה נגד דמי הבחינה המוגזמים שנדרשים הרופאים לשלם לארגון ההסמכה, ציינו המתנגדים כמה דוגמאות להמחשה: דמי הבחינה לקבלת דיפלומה ברפואה פנימית עומדים על 1,365 דולר; להסמכה בקרדיולוגיה של מבוגרים – 2,200 דולר. בתתי-התמחות אחרים, התעריפים נעים בין 2,345 ל-2,930 דולר ואפילו יותר מ-3,000 דולר. רופאים הפועלים במסגרת הצבאית זוכים להנחות.

"חינוך רפואי מתמשך ולימוד, העשרה והשתלמויות לאורך כל החיים המקצועיים אכן עושים את הרופאים לטובים יותר – אבל לא דרישות מסוג זה לשם שמירה על דיפלומה", אמר ד"ר ווס פישר, קרדיולוג מאילינוי, הכותב בבלוג שלו באורח אינטנסיבי נגד הדרישות החדשות.

לגבי הטענות ששאלוני הבחינה אינם רלבנטיים, אמר ד"ר בארון, כי את השאלות במבחנים כתבו חברי ועדת מומחים הכוללת מורים מהאקדמיה ומבתי הספר לרפואה וגם רופאים מעשיים שנבחרו מאחר שהם בעלי ידע מעמיק בתחומם. הוא ציין, כי "התיאור הנכון ביותר להגדרת השאלונים הוא שהם עוסקים ב'סימולציות קליניות' - אותם דברים שרוב הרופאים לא נותנים עליהם את הדעת מספיק בעת עבודתם המעשית".

הוא גם דחה את הטענה לגבי דמי הבחינה הגבוהים, ש"נועדו לכסות הוצאות שונות" הסביר. יש לציין, כי ארגון ה"בורד" הוא גוף פרטי ובלתי תלוי בממשלת ארה"ב או בהסתדרות הרפואית האמריקנית (AMA). הבחינות שהוא מקיים ידועות כקשות ומפרכות, ומחייבות את הרופא לא רק לעבור את המבחן, אלא להמשיך ולהתעדכן בספרות הרפואית כל עוד הוא פעיל במקצועו. רוב חברות הביטוח הרפואי בארה"ב מחייבות את הרופאים העובדים עמן להיות בעלי הסמכה מטעם ה"בורד".

נושאים קשורים:  חדשות,  American Board of Internal Medicine,  מבחני הסמכה,  ארה"ב,  לימודי רפואה,  עדכון רפואי,  ניו יורק טיימס
תגובות