• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • מזכיר וועד החברה: ד"ר יורם וולף
  • גזבר החברה: ד"ר יעקב דרייהר
  • מתאמת פעילות החברה: מלי קושא
חדשות

ועדה ממליצה לאסור על טיפולי פוריות אם סיכויי ההצלחה נמוכים מ-1%

ועדת האתיקה של האגודה הישראלית לחקר הפוריות (איל"ה) הציבה רף שמתחתיו רופאי פוריות אמורים להסביר למטופלת כי אין תוחלת לטיפולי ההפריה: סיכוי של 1% בחמישה מחזורי טיפול; בנוסף, על הרופאים להסביר כמה נמוכים סיכויי ההצלחה במקרים אחרים

הפריה חוץ-גופית, IVF (צילום: אילוסטרציה)
הפריה חוץ-גופית, IVF (צילום: אילוסטרציה)

ועדת האתיקה של האגודה הישראלית לחקר הפוריות (איל"ה) פירסמה באחרונה נייר עמדה, תחת הכותרת "הגישה האתית לטיפולי פריון חסרי תוחלת". עמדת הוועדה בנייר היא, שאין לבצע טיפולי פוריות בזוגות שסיכויי ההצלחה שלהם להשגת הריון מוערכים ב-1% או פחות לחמישה מחזורי טיפול.

חברי הוועדה שניסחו את נייר העמדה היו: פרופסור נרי לאופר (יו"ר), הרב שלמה וילק, פרופסור שלמה משיח, ד"ר עינת איזנמן, פרופסור דוד הד, צביה מימוני, עו"ד פרופסור אביעד הכהן, חדווה אייל, עו"ס עו"ד אתי פרץ ופרופסור רונית חיימוב-קוכמן (מזכירת הוועדה).

העיתון "ידיעות אחרונות" דיווח היום (יום ב'), כי הוועדה קבעה כי במקרים אחרים, כאשר "הצלחת הטיפול המיועד נמוכה מאוד", "מותר יהיה לבצע אותו, אבל בתנאי שהרופאים יסבירו למטופלת ולבן זוגה עד כמה נמוך הסיכוי, מה הסיבוכים הנלווים לתהליך ומהן החלופות האפשריות להשגת ילד משלהם".

בדיווח נמסר, כי על-פי נתוני משרד הבריאות, ב-2012 בוצעו בישראל כ-40 אלף מחזורי טיפולי פוריות, שכ-25% מהם הסתיימו בהריונות וכ-17% בלידת תינוק.

"עצם הסכמת הרופאים לתת טיפול במצבים חסרי תוחלת עלולה לקבע את המטופלת בנתיב האשליה ולטפח בה תקוות שווא"

"רופאים בכירים", נכתב בדיוון, "מודים כי בחלק מהמקרים הם מעניקים לזוגות המטופלים אצלם טיפולים חסרי תקווה, כתוצאה מלחץ המופעל עליהם בידי המטופלים – במקום להפנותם למסלולים חלופיים של תרומת ביצית או אימוץ".

הוועדה הגדירה טיפולי פריון חסרי תוחלת ככאלה בנשים עם כשל שחלתי, בהיעדר תאי זרע בביופסיות אשך ובטיפולים לאחר מספר רב של מחזורי טיפול להשגת הפריה חוץ-גופית שהסתיימו לא הפקת ביצית, ללא הפריה וללא התפתחות של עובר ראוי להחזרה.

הוועדה ממליצה בנייר העמדה שניסחה להימנע כליל ממתן טיפולי פריון המוגדרים כחסרי תוחלת. "עצם הסכמת הרופאים לתת טיפול במצבים חסרי תוחלת עלולה לקבע את המטופלת בנתיב האשליה ולטפח בה תקוות שווא שבנסיבות מסוימות עלולות להגיע עד כדי הונאה והולכת שולל".

עוד קבעו חברי הוועדה, שעל המטופלים לקבל מידע מפורט לגבי סיכויי ההצלחה הנמוכים, הסיכון שבטיפול ועלותו. "הרופאים המטפלים יכולים לסרב לתת טיפול כאשר סיכויי הצלחתו נמוכים, בתנאי שהם פועלים על בסיס מדיניות ארגונית המבוססת על מידע עדכני וללא אפליה וללא שרירות לב", נכתב בנייר העמדה.

כמו כן נכתב, כי הסכמת מטופלים או דרישתם העיקשת אינה מצדיקה טיפולי שווא וכי הקריטריונים להערכת סיכויי הטיפול יימסרו למטופלים בפירוט כמו גם הסיבות לסירוב לטיפולי פוריות, במקרה הצורך.

הוועדה גם ממליצה "לפתח מדיניות ארצית מבוססת מידע לגבי סיכויי ההצלחה של טיפולי פריון". לפי נייר העמדה, "הוועדה הדגישה כי היא מחריגה מן ההמלצות טיפולים ניסיוניים בעלי אחוז הצלחה נמוך, בכפוף לאישורים הנדרשים לשימוש בהם, בהם הטיפול אינו מהווה תקווה נכזבת אלא תקווה לפריצת דרך שעשויה בהחלט להתרחש".

להורדת נייר העמדה המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  איל"ה,  טיפולי פוריות,  כשל שחלתי,  IVF,  הפריה חוץ גופית,  תרומת ביצית
תגובות
 
07.04.2015, 07:01

נייר עמדה "מהפכני" לציבור זה. הכול נכון, רק הייתי ממליץ לפני כל ניסיון טיפולי (בעיקר החג ,אבל לא רק) לבצע אבחון רחב היקף של שני בני הזוג . הכלים שעומדים לרשותנו כיום הם בלתי מוגבלים :גנטיקה עד רמת ה PGS של בלסטוציסט ,בירור הרירית עד רמת רצפטורים אנדומטריאלים , מורפולוגיה בהגדלה( X7000 (MSOME גנטיקה של הזרע ועוד אמצעים אבחנתיים רבים. אם נשאיר את היהירות והפוליטיקה מאחורינו , נחזור לעמוד בשורה עם עמיתינו בעולם המערבי ...ואפילו בעולם השלישי.

09.04.2015, 10:37

מציע לבדוק מי מבני הזוג מעשן ולטפל פרטנית וזוגית בגמילה מוחלטת של כל בני המשפחה הגרעינית טרם התחלת טיפול ההפריה.

10.04.2015, 10:11

ומה המשמעות או "הכוח" של נייר עמדה כזה? שהרי כדברי הכותרת מדובר בהמלצה בלבד.
להערכתי כל עוד לא יהיה שינוי בגדר של חקיקה/התקנת תקנות - שום דבר לא ישתנה (בא לידי ביטוי בסעיף ג' של נייר העמדה).

במלים אחרות - הריבון צריך לקבל את ההחלטה ולהגביל.