• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

"ההמלצה לסגור אותנו - בגלל מחקרים שלא נעמו להנהלת הדסה"

כך מאשים פרופ' מאיר ברזיס, העומד בראש המרכז לאיכות ובטיחות קלינית של "הדסה" שנמצא בסכנת סגירה, בשיחה עם "דוקטורס אונלי"

נאמני "הדסה", עורכי הדין ליפא מאיר ואשר אקסלרד, הפועלים ביחד עם הנהלת בית החולים והכינו עמה את תוכנית ההבראה ל"הדסה" שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים, ספגו בימים האחרונים ביקורת קשה על מרכיבים שונים בתוכניתם, הן מצד הרופאים והן מצד המדינה. במיוחד זכתה לביקורת ההמלצה לסגור את המרכז לאיכות ולבטיחות קלינית, הפועל ליד בית הספר לבריאות הציבור של הדסה והאוניברסיטה העברית.

פרופ' מאיר ברזיס (צילום: פרטי)

פרופ' מאיר ברזיס (צילום: פרטי)

בראש המרכז עומד פרופ' מאיר ברזיס. הוא מספר כי היחידה אינה זוכה לתקציבים כבר קרוב לשנתיים, למעט שכר הרופא-המנהל וכן העסקת מזכירה במשרה חלקית, עד לתחילת תקופת הקפאת ההליכים.

בראיון ל"דוקטורס אונלי" מאשים פרופ' ברזיס את הנהלת הדסה ברצון לסגור את המרכז בשל ממצאיו בשנים האחרונות, בנוגע לטיפול בהדסה. "אין לי כל ספק, וזו בהחלט תחושתי אף כי אין לי הוכחה מדעית, שהסיבה להמלצה לסגור את המרכז הזה היא אך ורק בגלל דו"חות ביקורת ומחקרים שונים שנעשו במסגרתו, בהם נחשפו עובדות שלא נעמו להנהלת בית החולים", אמר פרופ' ברזיס.

בין השאר, מציין פרופ' ברזיס את המחקר שהעלה כי קיימים פערים ניכרים בהמתנה לתור לקבלת טיפול בהדסה במסלול הרגיל (הציבורי) לבין זה שניתן דרך השר"פ.

"אני מבין", אמר פרופ' ברזיס, "את הגישה המוצעת לפיה יש לסגור גורם שמפריע: הרי כל דבר שאני מגלה במרכז לא נוח להנהלת המוסד. אלא שזה אופיו של מנגנון בקרת איכות, שחשוב מאד לטובת המוסד עצמו. כל כשל הוא הזדמנות לשיפור, לתיקון ההתנהלות, לשיפור התרבות הארגונית ולחינוך הצוות, לתרבות של שקיפות ובטיחות. יותר מפעם אחת ההנהלה כעסה עלי בשנים האחרונות. בעיני זהו סימן לכשל ניהולי חמור ביותר כאשר ההנהלה מנסה להשתיק ולחסל את מי שמתריע".

עוד אמר פרופסור ברזיס: "צריך להסתכל על הביקורת כגורם בונה שממנה יש ללמוד. ביקורת בונה היא זו שמצילה מוסד. אם מנגנון כזה איננו קיים - המוסד או הארגון יקרוס. זה בדיוק מה שקרה בהדסה. בתרבות הניהולית שהונהגה בבית החולים אנשים שראו כשלים ומחדלים פחדו להתריע. כל מה שאנחנו עשינו היה בעצם לגלות ולהצביע על הטעון-שיפור. כל כשל הוא בעצם הזדמנות לתקן ולא לראות במי שחשף אותו גורם מעצבן שיש לסלקו מהארגון".

ביחס להתנגדות שהביע משרד הבריאות היום לכוונה לסגור את המרכז, אמר פרופ' ברזיס: "טוב שהמדינה מכירה בכך שלמוסד הזה חייב שיהיה מנגנון בקרה וביקורת מפותח שגם יעקוב אחר התרבות הניהולית-ארגונית. שהוא מכיר בכך שזו יחידת חובה".

בכירים במשרד הבריאות אמרו שלא לציטוט, כי גם לדעתם ההצעה לסגור את המרכז היא בעצם מהלך של נקמה על הביקורת שמתח על הטיפול בהדסה. הביקורת נבעה ממחקרים שערכו סטודנטים של בית הספר לרפואה, שצוטטו לאחר מכן בכנסת ובפורומים שונים. המרכז עוסק כבר עשר שנים במדידה של איכות הטיפול בחולים ובנושאי בטיחות.

נאמני הדסה אמרו בתגובה לדברים, כי אינם דנים בתקשורת ועם אף צד המעורב במשבר בנושאי התוכנית שהגישו.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  בית המשפט המחוזי בירושלים,  המשבר ב"הדסה",  המרכז לאיכות ובטיחות קלינית,  פרופ' מאיר ברזיס
תגובות
רופא בהווה סטודנט של ברזיס בעבר
16.05.2014, 00:28

המורה הכי טוב שהיה לי בהדסה
לימד אותי צניעות מהי
לימד אותי לומר שאני לא יודע
אדם מדהים

רופאה
16.05.2014, 17:44

גם אני רופאה ובעבר (בפנימית בהר הצופים) ומבחינתי גם בהווה סטודנטית של פרופ' ברזיס
- איש אמיץ ויקר, מורה לחיים, שלימד אותנו לקחת אנמנזה קשובה, תמיד להתבונן ולנסות לראות את התמונה כולה, לקרוא ולהבין מחקרים, לשאוף לאיכות מיטבית ויותר מהכל להיות מנטש, בן אדם, לטפל מתוך שליחות, מוסר ואהבה

הדרי
17.05.2014, 20:19

נאמני "הדסה", עורכי הדין ליפא מאיר ואשר אקסלרד, הפועלים ביחד עם הנהלת בית החולים לכרסם בתשתית הרפואית שהובילה למצוינות של המרכז הרפואי לאורך שנים

גם רופא בהווה סטודנט של ברזיס בעבר
17.05.2014, 20:43

כסטודנט, הערכתי אותו מאוד.
נדהמתי מהשטחיות ומחוסר המקצועיות המדעית מאחורי המחקרים עם הסטודנטים שערך בשנים האחרונות והפופוליזם בה הוצגו "ממצאיהם". שמעתי שכאשר התעמתו איתו, הודה שהיו טעויות בבסיס המחקרים. זה לא מנע מחקרי המשך על אותו הבסיס.
על זה נאמר שזקנתו מביישת את נעוריו.
אולי זה רעיון טוב לסגור את המרכז שלו לפני שיצטברו עוד בושות שכאלה.