• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • משנה ליו"ר החברה: מלי קושא
  • גזברית: ד״ר לילך צולר
  • מזכיר: ד״ר מוטי חיימי
הסטוריז של DoctorsOnly:
חדשות

סקוטלנד: חולים נאלצים להמתין במשך שנתיים לבקר רופא מומחה

כך מצא דו"ח חדש של ה-NHS שבדק את הנעשה באזורים שונים בממלכה הבריטית; ממשלת סקוטלנד: יש מגמת שיפור בזמני ההמתנה

במודל הרפואה הציבורית בבריטניה (המסופקת על ידי ה-NHS), יש צורך לבקר ראשית את רופאי המשפחה בטרם החולים מופנים לאבחון אצל הרופאים המומחים. דו"ח חדש של של הארגון מצא, כי זמן ההמתנה שנמדד בקרב כמה חולים הסובלים מכאב כרוני בסקוטנלד (שהיא חלק מהממלכה הבריטית), עמד על לא פחות משנתיים. על הדו"ח דיווחה הרשת הבריטית BBC.

תופעת הכאב הכרוני, נטען בדיווח, הנה מנת חלקם של 18% מאוכלוסיית סקוטלנד, כ-800,000 בני אדם. היא מוגדרת ככאב הנמשך למעלה מ-12 שבועות, חרף טיפול רפואי.

הדו"ח הציג נתונים לפיהם חולים ממתינים בממוצע 30 שבועות על מנת לקבל טיפול מרופא מומחה. במקרים מסוימים זמן ההמתנה לפסיכולוג, באזורי פריפריה, עמד על שנתיים.

בממוצע, חולים בסקוטלנד המתינו 30 שבועות על מנת לראות פסיכולוג, 10 שבועות על מנת לראות מומחה בבית חולים ו-26 שבועות על מנת להיפגש מומחה לבעיות שריר-ושלד.

הדו"ח מצא, שמרכזים רפואיים רבים חסרו משאבים ונעדרו כוח אדם הולם - לרבות פסיכולוגים, פיזיותרפיסטים ואחיות – הכל בניגוד להנחיות ה NHS. הממשלה הסקוטית הציבה ל-NHS יעדיי טיפול של 18 שבועות ואף חוקקה בשנת 2011 את חוק זכויות החולה, על פיו, לחולים קיימת הזכות החוקית להתאשפז לצרכי טיפול בתוך 12 שבועות.

אולם החוק לא קובע כל אמצעי אכיפה ו/או פיצוי במקרים שחולים לא זוכים למימושה של זכות  זו.

ממשלת סקוטלנד הודיעה שקיימת מגמת שיפור, ושר הבריאות הסקוטי ציין שחל שיפור של ממש באופן הטיפול בחולי-כאב-כרוני, לרבות השקעה של 1.3 מליון פאונד (כ-7.5 מליון ש"ח), הצגת תוכניות עבודה לטיפול בחולי כאב כרוני ומודל שירות שיועבר ליישום כל המרפאות. כמו כן, הודיעה ממשלת סקוטלנד על הקמת מרכז לאומי לטיפול בכאב.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

נושאים קשורים:  חדשות,  בריטניה,  NHS,  רופא מומחה,  כאב כרוני,  סקוטלנד
תגובות