• יו"ר החברה: פרופ' רן בליצר
  • גזבר: ד"ר דוד דביר
  • מזכיר: פרופ' יעקב דרייהר
  • מתאמת: מלי קושא
פרופ' יובל רמות

doctors-project_2
profesor-ramotפרופ' יובל רמות - מומחה למחלות עור ומין, רופא בכיר במחלקת עור, מנהל מרפאת פסוריאזיס והידרדניטיס סופורטיבה
בן 39, נשוי + 2, תושב מבשרת ציון
המרכז הרפואי הדסה הר הצופים, ירושלים 

הסיבה שבזכותה נבחר על ידי המרכז הרפואי: פרופ' רמות הוא מרופאי העור אשר השכילו לשלב עבודה קלינית מסורה בשילוב עם מחקרים פורצי דרך של גנטיקה בתחום מחלות העור. הוא זכה למינוי של פרופ' חבר בגיל צעיר מאוד, וללא ספק הוא בעל פוטנציאל להנהיג את הדור הבא של רפואת העור בישראל.

מסלול הלימודים עד כה: לימודי רפואה ותואר שני מחקרי באוניברסיטה העברית, סטאז' בבתי החולים של המרכז הרפואי הדסה, התמחות במחלקת עור ב"הדסה", קבלת תואר מומחה למחלות עור בשנת 2013.

מחקר והישגים: זכה במלגות מחקר, ביניהן מלגת מינרווה, מלגה ע"ש דניאל טרנברג מטעם האקדמיה למדעים רפואיים הבריטית ומטעם קרן קלינאי צעיר, קרן משותפת וקרן גישור. השתתף באקדמיה למנהיגי העתיד בדרמטולוגיה מטעם החברה האירופאית למחקר דרמטולוגי, זכה בפרס מיוחד מטעם החברה הבינלאומית לדרמטולוגיה ובפרסים על מחקר מצטיין מטעם האגודה הישראלית לרפואת עור ומין, הקונגרס העולמי לחקר השיער והאגודה לפתולוגיה טוקסיקולוגית. שותף לכתיבת יותר מ-115 מאמרים בעיתונים מדעיים. נושא תואר פרופ' חבר מטעם הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

מנטור או מודל לחיקוי? "לאורך דרכי המקצועית ליווה אותי פרופ' אברהם זלוטוגורסקי, כיום מנהל מחלקת עור. פרופ' זלוטוגורסקי לימד אותי עד כמה חשוב לשלב רפואה קלינית עם מחקר בסיסי, והדגיש בפני תמיד את החשיבות של הבדיקה הקלינית המקיפה והמדוקדקת לצורך אבחון נכון. פרופ' זלוטוגורסקי גם היווה דמות לחיקוי בגישה לחולה ונועם הליכות כלפי המטופל".

מדוע בחרת בתחום הרפואי הזה? "בניגוד לחלק גדול ממקצועות הרפואה, תהליך האבחון ברפואת עור עדיין מתבסס ברובו על בדיקה קלינית מדוקדקת, ומאפשר פעמים רבות להגיע לאבחנה ללא צורך בבדיקות עזר או הדמיה. כך לרופא העור יש משקל עצום באבחנה ובקביעת הטיפול בחולה. חלק גדול מחולי העור סובלים ממחלות כרוניות והיכולת לנסות ולעזור לאותם מטופלים קסמה לי. תחום רפואת העור התפתח מאוד בשנים האחרונות, במיוחד בכל הנוגע למחלות האוטואימוניות והאוטואינפלמטוריות, ומאפשר כיום טיפול במגוון מצבים שנחשבו בעבר לקשים מאוד לטיפול. מצבים אלה כוללים פסוריאזיס והידרדניטיס סופורטיבה, תחומים שבהם התרכזתי בשנים האחרונות".

רגע בלתי נשכח בחיים המקצועיים? "כניסתן של התרופות הביולוגיות לרפואת העור אפשרה להציע טיפול משמעותי לחולי פסוריאזיס קשים, אשר סבלו מאוד ממחלתם. זכורים לי מספר חולי פסוריאזיס קשים, שבזכות מעקב הדוק אחריהם וטיפול חדשני זה, חייהם השתנו מקצה לקצה. הכרת התודה שלהם ממלאת את ליבי סיפוק ושמחה, ורגעים אלה לעולם לא יישכחו. זאת ועוד, במסגרת מחקר גנטי שביצענו במחלקת עור והייתי שותף לו, הצלחנו להבין את המנגנון העומד בבסיס מחלה אוטואינפלמטורית גנטית חדשה הקרויה CANDLE syndrome. הבנת המנגנון של המחלה אפשרה לנו להציע טיפול לחולים במחלה, והטיפול הקל מאוד את חייהם ואפשר להם להפסיק טיפול בתרופות חזקות המדכאות את מערכת החיסון".

תכניות לעתיד? "השילוב של עבודה קלינית במסגרת של בית חולים שלישוני, המרכז את המקרים הקשים ביותר לטיפול, עם עבודה מחקרית, הנגזרת בחלקה הגדול מהמפגש עם המטופלים, מושך אותי מאוד, ואני מתכוון להמשיך ולפתח תחום זה. בעיקר ברצוני להתמקד בעבודה המחקרית בתחום של מחלות גנטיות של העור והשיער, שבנוסף ליכולת לאפשר אבחון טוב יותר של החולים במחלות אלו, מאפשרת גם להבין מנגנונים חדשים העומדים בבסיס מחלות עור שונות ובכך עוזרת לפתח טיפולים חדשים".